"To piše u novinama, a ja sam rekao što mislim o Janafu. To je jedna od nekoliko najvažnijih hrvatskih firmi, to nije samo firma, to je krvotok i nije u našem razmatranjima u običnoj kategoriji, dakle, to nije tržišna kategorija za nas", rekao je Milanović novinarima dolazeći na današnju vladinu sjednicu.
Ponovio je da je Janaf tvrtka od strateškog interesa, a da je Ina tvrtka s velikim utjecajem strateškog partnera, MOL-a.
"Ina je tu gdje je, s velikim utjecajem strateškog partnera iz Mađarske, a to je MOL. A Janaf bi trebao biti isključivo hrvatska firma, što se mene tiče", kazao je.
Prema pisanju današnjeg "Jutarnjeg lista", ruska državna naftna kompanija Zarubežnjeft želi preuzeti energetske tranzitne tokove kroz Hrvatsku te od Ine preuzeti naftna polja u Slavoniji, a za realizaciju planova u Hrvatskoj osnovan je konzorcij Zarubežnjeft Adria u kojem su Zarubežnjeft, sa 51 postotnim udjelom, švicarska off shore tvrtka White Falcon Holding iz Zuga sa 31 posto udjela te hrvatska državna tvrtka Janaf s manjinskim udjelom od deset posto.
Upitan hoće li vlada istraživati što se događa u konkretnom slučaju, Milanović je rekao kako će istraživati sve što je od nacionalnog ineteresa, a Janaf to jeste, ali da to ne znači pokretanje istrage od strane vlade jer ona nije istražno tijelo.
"Vlada nije istražno tijelo, ali je tijelo koje brine o nacionalnim interesima. A opskrba energentima je itekako od nacionalnog interesa, jedan od najvećih. Energetska politika je prevažna stvar", rekao je Milanović.
Na ponovljeni upit ima li u konkretnom slučaju "posla za DORH", Milanović je naglasio kako se u svom političkom djelovanju, kad god nema kristalno jasne informacije, suzdržava da drugima predbacuje moguću kaznenu odgovornost. "To neka radi DORH", rekao je.
Upitan za komentar izjave ministrice vanjskih i europskih poslova Vesne Pusić da za mirovine neće biti novaca, ako u nedjelju ne prođe referendum o ulasku Hrvatske u Europsku uniju, Milanović je odgovorio kako vjeruje da referendum neće propasti, a izjavu ministrice Pusić ocijenio je kao neku vrst karirikiranja.
"Ona je uvijek bila izravna, ali iskrena osoba, ovo je bilo jedno karikiranje. Ali, nemojte da ja sad komentiram", rekao je Milanović.
Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić uoči vladine sjednice kazao je kako su mirovine hrvatski sustav, bez obzira na Europsku uniju, dodajući da će ulazak u EU značiti i bolje gospodarstvo, pa će biti više sredstva za mirovine. "Nadam se da će uvijek biti prostora da ih povećamo, ali to ovisi o gospodarstvu", rekao je.
Ministar financija Slavko Linić smatra da referendum i mirovine ne treba povezivati.
"To je po meni nepotrebno raspravljati. Mirovina će biti, i povezivati referendum i mirovine nema potrebe", ustvrdio je.
Upitan za prosvjed radnika KIO Orahovice, Linić je rekao kao radnici te tvrtke imaju pravo na svoje plaće, ali da su problem otpremnine. "Na plaće imaju pravo i država će se odreći za plaće. A otpremnine jesu problem", rekao je.