Među ostalim, održat će se predavanja, književne večeri, Memorijalni maraton Maslenica–Posedarje–Novigrad i malonogometni turnir. Najsvečanije će biti u subotu, 21. siječnja, a program počinje budnicom Gradska glazba na zadarskim ulicama, potom će na Gradskome groblju te na spomen-obilježju poginulim pripadnicima 3. bojne 4. gardijske brigade "Imotski sokolovi" biti položeni vijenci.
Poslijepodne će u Jasenicama biti otkriven spomenik prvome hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu. Kamen za spomenik predsjedniku Tuđmanu dar je općine Pučišća s Brača, a kip je izradio samouki umjetnik iz Jasenica Martin Šoša.
Zadarski župan Stipe Zrilić rekao je kako akcija "Maslenica" ima golemu važnost za Hrvatsku, a naročito za to područje, "jer smo spojili sjever i jug Hrvatske, pokazali da možemo voditi značajnije vojne operacije, što je bio dobar uvod za kasniju pobjedu u Domovinskome ratu".
Podsjetio je da se 19. obljetnica prve velike oslobodilačke akcije obilježava u vrijeme kad se održava referendum za ulazak Hrvatske u EU. "Europska unija stvorena je kao zona sigurnosti", rekao je Zrilić, dodajući kako se nada da će i Hrvatska, nakon referenduma u nedjelju, pristupiti toj zoni sigurnosti i na duži rok održati stabilnost.
Ovogodišnja obljetnica, rekao je u ime organizacijskog odbora predsjednik Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskoga rata Zadarske županije Ante Marinac, "priprema je za sljedeću, jubilarnu 20. godišnjicu" u koju će se, vjeruje, "uključiti i najviši državni vrh".
Vojnoredarstvena operacija "Maslenica" počela je u šest sati ujutro 22. siječnja 1993. i u tri je dana u zadarskome zaleđu oslobođeno 15-ak sela te bitne strateške točke kao što su Masleničko ždrilo i zrakoplovna baza Zemunik i ponovno su kopneno spojeni sjever i jug Hrvatske. U ta tri dana poginulo je 19 pripadnika Hrvatske vojske i MUP-a, a ranjeno ih je 70.