"Bolničko okruženje svakako nije mirno okruženje", kaže Vineet Arora sa Sveučilišta u Chicagu koja je vodila istraživanje objavljeno u časopisu Archives of Internal Medicine.
U istraživanju koje je obuhvatilo 100 odraslih pacijenata u bolnici u Chicagu tim je utvrdio je da razina buke u sobama pacijenata tijekom noći niža nego danju, ali je uvijek premašivala preporučene vrijednosti za srednju i najvišu vrijednost buke.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji buka u bolničkim sobama ne bi trebala premašivati 30 ili 40 decibela. Arorin tim utvrdio je, međutim, da je prosječna vrijednost buke u bolesničkim sobama bila 50 decibela, a ponekad je skakala i na 80 decibela, što je jednako buci koju proizvodi motorna pila.
Mnogo dodatne buke noću stvaraju razgovori liječnika i sestara, ulasci i izlasci bolničkog osoblja, no najglasniji su ipak razni alarmi i interkomi, kažu znanstvenici.
Istraživanje je pokazalo i da pacijenti prosječno u bolnici noću spavaju sat manje nego kod kuće zbog bolničke buke ili bučnih susjeda u sobi, a san općenito opisuju kao lošiji.
"Jedan od najčešćih prigovora pacijenata su problemi sa spavanjem" kaže Arora i dodaje da to može usporiti njihov oporavak.