Isti zahtjev za pretvaranjem potraživanja tvrtki u njihovom vlasništvu u vlasnički sindikat je uputio jedinicama lokalne i područne samouprave Omišalj i Zagreb.
Sindikalci u priopćenju kažu da podržavaju aktivnosti koje Uprava Diokija poduzima radi pokretanja proizvodnje koja je u zastoju od rujna prošle godine te aktivnosti u procesu restrukturiranja toga poduzeća, ali ih smatraju nedovoljnim.
Smatraju da bi odlukom o zamjeni potraživanja za udjel Vlada dokazala svoju namjeru aktivnijeg uključivanja u pokretanje hrvatskog gospodarstva i ohrabrila druge vjerovnike da se povedu za njenim primjerom.
Sindikat traži sastanak s ključnim vjerovnicima Diokija kako bi se donijela odluka o trenutnoj deblokadi računa kompanije i pokretanju proizvodnje.
Vrijeme deblokade, smatraju sindikalisti, mora se iskoristiti za donošenje odluka o vlasničkom i poslovnom restrukturiranju Diokija čime bi se zaštitilo gotovo 900 produktivnih radnih mjesta.
Sindikat napominje da Dioki raspolaže proizvodnim i ljudskim resursima i tržištem koje traži njegove proizvode, te da je treći izvoznik u Hrvatskoj koji gotovo 90 posto proizvoda plasira na inozemno tržište.
Radnici Diokija zadnju su isplatu djelomične plaće za listopad 2011. primili u prosincu prošle godine, pa zbog egzistencijalne ugroženosti više nemaju vremena i strpljenja čekati vlasničko i poslovno restrukturiranje koje traje od ožujka prošle godine, kažu u sindikatu.