FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 12.30

ZAGREB, 8. siječnja 2012. (Hina) - Pregled vijesti iz svijeta do 12.30:

BEOGRAD

Ministrica vanjskih i europskih poslova Hrvatske Vesna Pusić izjavila je za beogradski dnevnik "Blic" od nedjelje kako je, kada je riječ o međusobnim tužbama Hrvatske i Srbije za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu (ICJ), važno da dvije zemlje barem pokušaju naći rješenje, te ponovila kako se prije svega moraju rješiti pitanja nestalih, opljačkane imovine i ratnih zločina.Na podsjećanje novinara kako su mediji proteklih dana različito interpretirali njezinu izjavu o povlačenju tužbe za genocid, te upitana hoće li Hrvatska zaista povući tužbu, ministrica je objasnila kako njezina izjava predstavlja drugačiji pristup problemu za koji se, kako kaže, moramo pripremiti. Govoreći o problemima u rješavanju ratnih zločina, kao dvjema najvećim kočnicama, ministrica navodi srbijanski zakon koji proširuje jurisdikciju srbijanskog pravosuđa i izvan područja Srbije i, s druge strane, hrvatski zakon o ništetnosti srbijanskih optužnica. I jedan i drugi otežavaju rješavanje problema, navodi ministrica te ukazuje da dvije zemlje, ako budu u stanju donijeti racionalnije odluke vezano uz te zakone, imaju i šanse riješiti ili barem početi riješavati probleme.

ZAGREB

Bosna i Hercegovina bi se ove godine mogla suočiti s velikom krizom otplate duga po kreditu kojega je uzela od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) jer su se sva predviđanja o gospodarskom rastu u toj zemlji pokazala neostvarivim pa neće biti ni novaca kojima bi se dug vraćao, tvrdi u nedjelju saajevski "Dnevni avaz". Ove bi godine, podsjeća list, trebalo početi vraćanje kredita u vrijednosti od 800 milijuna maraka (oko 400 milijuna eura) s tim da bi do kraja 2012. trebalo isplatiti prvih pedeset milijuna KM a u naredne dvije po 300 milijuna KM. Kada su vlasti BiH dogovarale kredit s MMF-om, to su činile s nakanom da se zbog krize financijski pomogne državi da premosti pad prihoda. Očekivalo se da će se do kraja aranžmana država ekonomski oporaviti i da će bez problema moći vraćati kredit. Očekivanog oporavka međutim nije bilo, a gospodarske prognoze za 2012. iznimno su loše pa je tako predviđeno da bi rast BDP-a u BiH mogao biti između nula i jedan posto.

Prema projekcijama MMF-a BiH je 2011. trebala privući oko 750 milijuna maraka inozemnih investicija no za prvih pola godine taj je iznos bio tek 65 milijuna pa se projekcija od milijardu i pol KM inozemnih investicija za 2012. već sada pokazuje potpuno nerealnom.

TEHERAN

Iransko podzemno postrojenje za obogaćivanje uranija uskoro će se pustiti u pogon, rekao je direktor iranske Organizacije za atomsku energiju Ferejdun Abasi Davani, a prenose u nedjelju iranska glasila. "Tvornica za obogaćivanje uranija u Fordovu uskoro će početi proizvodnju (...) uranija čistoće 20, 3,5 i 4 posto", rekao je Davani, po pisanju dnevnika Kajhana. Puštanje u pogon ovog postrojenja moglo bi prekinuti novi krug pregovora sa svjetskim velesilama kojima se diplomatskim putem želi pronaći izlaz iz iranske nuklearne krize. Iran je na pregovore o svom nuklearnom programu pozvao stalne članice UN-ova Vijeća sigurnosti (SAD, EU, Rusija, Francuska i Kina) i Njemačku (skupina 5+1), ali su pregovori zapeli prije godinu dana.

DAMASK

Ruska flota, znak čvrstih veza Moskve i Damaska, usidrila se u pomorskoj bazi Tartusu u Siriji, izvijestila je službena sirijska agencija Sana u noći na nedjelju. "Brodovi su pristali u Siriji. Cilj njihova posjeta je zbližiti dvije zemlje i učvrstiti prijateljske veze" Rusije i Sirije, rekao je časnik ruske mornarice Jakušin Vladimir Anatolivič, a prenijela je agencija. "Zapovjednici brodova ruske flote usidrene u Tartusu izrazili su pak svoju solidarnost sa sirijskim narodom", istaknuvši "prijateljstvo" Moskve i Damaska, dodaje Sana. Guverner Tartusa, Atef al-Nadaf odao je počast "hvalevrijednom stajalištu Rusije koja je stala uz sirijski narod". Sukobi u Siriji ne smiruju se. U žestokim sukobima sirijskih vojnika i dezertera u Basr al-Hariru, u pokrajini Deri, na jugu zemlje, u noći na nedjelju poginulo je 11 vojnika iz redova regularne vojske, priopćio je Sirijski opservatorij za ljudska prava (OSDH). Uz 11 ubijenih vojnika, 20 je ranjeno, a devetorica su dezertirala, dodaje OSDH sa sjedištem u Velikoj Britaniji. U nedjelju su se dezerteri i vojnici naoružani teškim strojnicama sukobili u Daelu, u istoj pokrajini, koja je kolijevka narodne pobune protiv režima sirijskog predsjednika, dodaje OSDH, napominjući da je u gradu prekinuta opskrba električnom energijom. U subotu je u sukobima poginuo 21 civil, među kojima četvorica Asadovih pristaša, a u petak je u novom napadu u središtu Damaska ubijeno 26 ljudi, u času kada Arapska liga treba u nedjelju saslušati prvo izvješće voditelja svog promatračkog izaslanstva koje od 26. prosinca nadzire provedbu arapskog plana za izlazak zemlje iz krize koji ponajprije predviđa prekid nasilja.

KAIRO

Muslimansko bratstvo koje prema nepotpunim rezultatima pobjeđuje na egipatskim izborima, što se odvijaju u više faza, opovrglo je tvrdnje američkog State Departmenta da su obećali Sjedinjenim Državama kako će i dalje poštivati mirovni ugovor sklopljen s Izraelom 1979. godine, prenosi u nedjelju austrijska agencija APA. Ibrahim Munir, jedan od vodećih ljudi Bratstva, izjavio je u televizijskom intervjuu u subotu, kako je prenijela izraelska agencija Guysen, da Muslimansko bratstvo nije dalo nikakvo jamstvo za to. "O mirovnom ugovoru s Izraelom bit će organiziran referendum kako bi se narod mogao izjasniti", naglasio je Munir. Muslimansko bratstvo i fundamentalistički salafisti na egipatskim izborima osvajaju dvije trećine glasova, dok su liberalne i lijeve stranke posve marginalizirane, pokazuju nepotpuni rezultati izbora.

LONDON

Francuska može sama uvesti porez na financijske transakcije, ali će Velika Britanija blokirati njegovo uvođenje na razini EU-a, izjavio je u nedjelju britanski premijer David Cameron. "Ako Francuzi žele sami oporezivati financijske transakcije u svojoj zemlji, onda bi to trebali učiniti", rekao je Cameron u razgovoru za BBC. "Ideja novoga europskog poreza, ako neće biti uveden i drugdje, nije razumna i ja ću je blokirati", istaknuo je britanski premijer. "Ako se cijeli svijet ne suglasi da ćemo svi imati određenu vrstu poreza, tada mi nećemo ići s njime", rekao je Cameron.

YANGON

Mianmarska oporbena čelnica Aung San Suu Kyi možda će sudjelovati u takozvanoj civilnoj vladi osvoji li zastupničko mjesto na parlamentarnim izborima 1. travnja, rekao je u nedjelju savjetnik mianmarskog predsjedništva. Dobitnici Nobelove nagrade za mir mogla bi pripasti neka visoka dužnost u javnoj upravi zemlje, rekao je Nay Zin Latt. "Postoji mogućnost i da ju se imenuje u vladu", kazao je, dodavši da to ovisi o njezinoj želji. Aung San Suu Kyi je od 1990. većinu vremena provela u kućnom pritvoru. No njezin odnos prema vlasti znatno se promijenio nakon izbora u studenom 2010. i njezina oslobađanja tjedan poslije. Aung San Suu Kyi ovog je tjedna konačno odobrena kandidatura na travanjskim izborima, što je presedan za 66-godišnju damu iz Yangona.

MOSKVA

Više stotina prosvjednika treba se okupiti u nedjelju u Moskvi kako bi izrazili nezadovoljstvo ne samo vladom premijera Vladimira Putina, već i nesposobnošću oporbe da se izbori za promjene. "Dosta nam je, ne samo ovih na vlasti, već jednako tako i onih koji predvode oporbu", rekli su organizatori skupa u priopćenju objavljenom na internetskoj stranici mitingvmoskve.ru. Prosvjedi koji su dobili dopuštenje gradskih vlasti predviđeni su u 14.00 sati (11.00 sati po srednjoeuropskom vremenu) na trgu Bolotnaja (Močvarni trg), gdje su održani i veliki prosvjedi protiv prijevare koju su, tvrdi oporba, obilježili parlamentarni izbori 4. prosinca. Na ovim prosvjedima sudjelovati će tristotinjak ljudi, po procjeni organizatora.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙