Dow Jones indeks oslabio je 1,14 posto, na 12.151 bod, dok je S&P 500 pao 1,25 posto, na 1.249 bodova, a Nasdaq indeks 1,34 posto, na 2.589 bodova.
Na samom početku trgovanja jučer je vladalo dobro raspoloženje jer su se ulagači ponadali da velika potražnja na aukciji talijanskih trezorskih zapisa najavljuje ublažavanje dužničke krize. Ulagači su upisali 9 milijardi eura tih zapisa na rok od 6 mjeseci, po kamatnoj stopi od 3,25 posto, što je upola niža kamata nego na prethodnoj aukciji.
No, optimizam u vezi europskih dužničkih problema naglo je splasnuo nakon podatka da su prekonoćni depoziti banaka na računima u Europskoj središnjoj banci dosegnuli rekordnih 590 milijardi eura, što znači da banke nisu voljne kreditirati jedna drugu, nego radije drže novac na računima u ECB-u po niskoj kamati.
To je izazvalo strahovanja od kreditne krize, zastoja na međubankarskom tržištu novca sličnom onom iz 2008. godine, pa je tečaj eura naglo pao, zaronivši na samo 1,2938 dolara, najnižu razinu u 11 mjeseci.
„Čini se da je slabost eura, potonuće njegova tečaja ispod razine od 1,30 dolara, navela ulagače na prodaju dionica. No, pad cijena možda je pretjeran, potenciran mršavim obujmom trgovanja, pa bi ovo mogla biti samo jednodnevna rasprodaja“, kaže Ryan Detrick, strateg u tvrtki Schaeffer's Investment Research.
Pod najvećim su pritiskom jučer bili rudarski i energetski sektor, koji su prethodnih dana bili najveći dobitnici. Zbog pada cijena sirovina, S&P indeks rudarskog sektora potonuo je jučer 2,2 posto.
Zbog toga je i S&P 500 indeks ponovno zaronio u negativno područje u odnosu na početak godine. Sada je u minusu 0,6 posto, dok je Nasdaq indeks na gubitku 2,4 posto. Dow Jones indeks u plusu je, pak, u ovoj godini od 5 posto.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,10 posto, na 5.507 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 2,01 posto, na 5.771 bodova, a pariški CAC 1,03 posto, na 3.071 bod.