Na Trgovačkom sudu, odnosno stalnoj službi zagrebačkog trgovačkog suda u Sisku, danas će se održati i ročište radi izjašnjavanja o prijedlogu za otvaranje stečajnog postupka, a na kojem će se odlučiti i hoće li se ili ne nastaviti proizvodnja u Herbosu. Prijedlog za otvaranje stečaja podnijelo je Ministarstvo financija, Porezna uprava Sisak.
Dugovanja Herbosa procjenjuju se na oko 160 milijuna kuna, od čega je četvrtina, ili oko 40 milijuna kuna, dug prema državi, a ostatak prema bankama. Većina imovine Herbosa je pod hipotekom. Plaća za studeni je isplaćena, no uprava tvrtke, prema tvrdnjama radnika, godinama nije uplaćivala doprinose.
Mirni su prosvjed radnici Herbosa započeli pred svojom tvrtkom, da bi zatim u koloni obišli grad i zaustavljali se na, kako je rekao sindikalni povjerenik EKN-a za Herbos Ilija Radojčić, postajama svog "Križnog puta".
Najprije su se radnici, a priključilo im se tijekom prosvjeda i nekoliko desetaka građana, zaustavili pred sjedištem županijskog Državnog odvjetništva, gdje su sindikalci predočili sve dopise koje su uputili Državnom odvjetništvu i ostalim ustanovama, prvi, kako kažu, još 20. studenoga 2004.
"Da su reagirali 2005. Herbos bi danas bio solidna tvrtka, da su reagirali 2007. Herbos bi bio dobra firma, a da su 2009. Herbos bi bio spašen. Herbos danas nije spašen zbog nečijeg nerada!", rekao je Radojčić.
Drugo je zaustavljenje bilo pred zgradom Porezne uprave u Sisku, gdje se prosvjednicima obratio sindikalni povjerenik zaštite na radu Nenad Vukušić.
"Tražili smo od Porezne uprave da odmah reagira na neuplate doprinosa na naše plaće, kad su ti iznosi bili mali. Danas kad iznose oko 40 milijuna kuna, od čega je sedamnaest milijuna kamata, poslužilo je to gospodi iz ove institucije da bace Herbos, kao nokautiranog boksača, na pod i otjeraju u stečaj", rekao je Vukušić.
Prosvjednici su se kratko zaustavili i pred zgradama županijske i gradske uprave tražeći od sviju pomoć u rješavanju nagomilanih problema sisačkog Herbosa, tvrtke koja ima nešto više od 150 zaposlenih.