NEW YORK - Nakit, odjeća i drugi predmeti koji su bili u vlasništvu legendarne holivudske glumice Elizabeth Taylor, mogli bi na aukciji koja započinje u utorak navečer u New Yorku u aukcijskoj kući Christie's postići cijenu i veću od 50 milijuna dolara. Aukcija započinje prodajom dragulja njezinih svjetski poznatih komada nakita koji su izazvali dosad nezapamćeni interes iz svih dijelova svijeta, kazao je predsjednik aukcijske kuće Christie's Americas Marc Porter. Imućni kolekcionari nakita i ljubitelji filmova pokazali su ogromni interes za predmete koji će se prodavati sljedećih nekoliko dana a među kojima je i 269 komada nakita uključujući i oni vezani uz njezin život s Richardom Burtonom za kojeg se dva puta udavala i potom razvodila. Ogrlice, prstenje pa čak i tijara s dijamantima, rubinima i biserima zabljesnut će posjetitelje aukcije koji će se moći natjecati i za legendarni bijeli dijamantni prsten od 33 karata kojeg je Taylor dobila od Burtona 1968. godine i koji bi prema procjenama mogao ostvariti cijenu između 2,5 i 3,5 milijuna dolara te za kruškoliki biser La Peregrina iz 14. stoljeća koji je nekada bio u vlasništvu Mary Tudor te kasnije španjolskih kraljica Margarite i Isabel, a po narudžbi Elizabeth Taylor draguljarska kuća Cartier uklopila ga je u ogrlicu od dijamanata i rubina. Među odjevnim predmetima na aukciji će biti i žuta haljina u kojoj se Taylor udala 1964. godine za Burtona i koja bi mogla postići cijenu između 40 i 60 tisuća dolara. Taylor je umrla u ožujku u dobi od 79 godina.
LONDON - Četiri mjeseca nakon tragične smrti Amy Winehouse, njezin postumno objavljeni album na vrhu je top-lista u Velikoj Britaniji. Na albumu "Lioness: Hidden Treasures" nalazi se 12 pjesama i alternativnih verzija nekih Amynih pjesama. Dugogodišinji producenti talentirane i prerano preminule pjevačice, Salaam Remi i Mark Ronson uložili su puno vremena preslušavajući Amyne stare snimke, nakon čega su od njih napravili kompilaciju. Među pjesmama na albumu je i "Body and Soul", duet što ga je pjevačica snimila s legandarnim Tonyjem Benettom, ujedno i njezina posljednja snimljena pjesma. Glasnogovornik izdavačke glazbene kuće HMV Gennaro Castaldo rekao je da su Amyni fanovi s nestrpljenjem očekivali izlazak albuma. "Očekivali smo i da album odmah stigne na vrh top-ljestvica, no ovakvoj prodaji uistinu se nismo nadali. To je znak da je Amyna glazba i dalje prirasla srcu njezinih mnogobrojnih obožavatelja", kazao je. Jednak uspjeh postigli su i postumno izdani albumi zvijezda poput Michaela Jacksona, Franka Sinatre i Eve Cassidy.
NEW ORLEANS - Iznimno rijedak zlatnik iz 1787. godine - Brasherov dublon, nazvan po španjolskim dvostrukim dukatima, prodan je za 7,4 milijuna dolara, što je jedna od najviših cijena ikada plaćenih za zlatnik. Blanchard i Co., tvrtka za trgovanje kovanicama i plemenitim metalima iz New Orleansa, koja je posredovala u prodaji, rekla je da je dublon kupila investicijska tvrtka s Wall Streeta. Identitet kupca i prodavatelja nisu objavljeni. Zlatnik je iskovao Ephraim Brasher, zlatar i susjed američkog "oca nacije" Georgea Washingtona, a sadrži 26,66 grama zlata - nešto manje od jedne unce. Vrijedio je oko 15 dolara kada je iskovan, a vrijednost zlata koju sadrži danas bi iznosila više od 1.500 dolara. Brasher dublon, smatra se prvim zlatnikom napravljenim u Americi koji je denominiran u dolarima. Američka kovnica novca - "US Mint" u Philadelphiji, počela je s izradom kovanica tek 1790-ih godina.
MADRID - Španjolska kraljevska obitelj prvi će put u povijesti otkriti koliko novca godišnje ima na raspolaganju nakon što je protiv kraljevog zeta pokrenuta istraga zbog korupcije. Inaki Urdangarin, suprug Cristine, najmlađe kćeri kralja Juana Carlosa i kraljice Sofije, pod istragom je zbog navodne zloporabe javnog novca doniranog neprofitnoj organizaciji Noos Institute s Mallorce kojom je predsjedao. Kraljevska će obitelj iskazati svoje troškove prije kraja godine na svojoj internetskoj stranici, a financijski stručnjaci razmatraju moguće mjere za uštede, rekao je glasnogovornik kraljevske obitelji. Španjolska kraljevska obitelj godišnje dobija 8,4 milijuna eura za osobne troškove, troškove održavanja i službene događaje. Službena putovanja i troškovi za sigurnost obitelji financiraju se posebno.
OSLO - Norveški premijer prkosio je u ponedjeljak niskim temperaturama skijajući se na Sjevernom polu, u sklopu priprema za 100. obljetnicu pothvata svoga sunarodnjaka Roalda Amundsena, prvog čovjeka koji je stigao do krajnjeg sjevera Zemlje. Premijer Jens Stoltenberg ondje bi trebao dočekati norvešku polarnu ekspediciju, predvođenu trima olimpijcima, koja će do Sjevernog pola pokušati stići Amundsenovom rutom, iako će biti potrebni nadljudski napori da bi do odredišta došli 14. prosinca. Odjeven u crveni skafander s logom ekspedicije i crvenu kapu Norveškoga polarnog instituta, Stoltenberg je stao na skije i kratko rekao: "Skijanje na Sjevernom polu, kakva predivna i divlja priroda." Vegardu Ulvangu, šesterostrukom olimpijskom prvaku u nordijskom skijanju, neće biti nimalo lako budući da će zajedno s preostalim članovima tima morati manje-više non-stop skijati do srijede ako žele održati Amundsenov datum. Za razliku od Amundsena, Ulvang i kolege Jan-Gunnar Winther, Stein Aasheim i Harald Dag Joelle moraju se osloniti samo na skije, budući da su psi za vuču zabranjeni na Antarktici od 1994. "Iako nam je teren poznat, a oprema vrhunska, to je ipak dugačak, hladan i vjetrovit put", kažu članovi ekspedicije.
JOHANNESBURG - Gotovo 80 tisuća godina prije nego je čovjek počeo koristiti kemijske preparate u kontroli nasrtljivih insekata stanovnici Afrike koristili su madrace napravljene od biljaka koje odbijaju takve napasnike kako bi si osigurali miran san. Otkriće objavljeno u posljednjem broju časopisa Science rezultat je proučavanja 77 tisuća godina stare postelje od biljaka pronađene u spilji u južnoafričkoj pokrajini KwaZulu Natal. Taj nalaz 50 tisuća godina stariji je od bilo kojeg drugog do sada otkrivenog 'kreveta' i pokazuje da su naši preci itekako imali svijest o kemijskim i zdravstvenim učincima nekih biljaka. "Listovi sadrže tvari koje odbijaju komarce i druge insekte pa znamo da su znali prepoznati medicinsku vrijednost nekih biljaka", kaže Lyn Wadley, profesorica arheologije sa sveučilišta u Witwatersrandu. Takve su postelje mogle smanjiti broj oboljelih od bolesti koje prenose insekti iako znanstvenici vjeruju da tadašnji čovjek nije bio u stanju povezati uzročno-posljedičnu vezu uboda komarca i malarije. Otkrivena postelja sastoji se od debelih slojeva listova i stabljika šaši i rogoza skupljenih na obalama nedaleke rijeke.