Kuća ljudskih prava smatra da je takvo ponašanje mjerodavnih tijela prema aktivistima i borcima za ljudska prava nedopustivo jer ozbiljno krši njihova prava. Stoga, umjesto, kako kažu, prigodna priopćenja i čestitke u povodu obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava, građanima, medijima i nadležnim institucijama šalju prosvjedno pismo protiv "apsurdnog i nedopustivog kršenja ljudskih prava aktivistu Tončiju Majiću".
Majić je uhićen jutros u Splitu po sudskom nalogu jer je odbijao dragovoljno otići na psihijatrijsko vještačenje na zahtjev zagrebačkoga Županijskog državnog odvjetništva koje protiv njega vodi postupak zbog uništavanja državne zastave. Policija bi ga danas trebala odvesti na vještačenje u zagrebačku psihijatrijsku bolnicu u Jankomiru.
Iz Kuće ljudskih prava tvrde da je zagrebački Županijski sud prvi put u travnju ove godine izdao nalog za psihijatrijsko vještačenje na temelju 76. članka kaznenog zakona koji propisuje obvezno liječenje od ovisnosti, čime se, kako kažu, posve neopravdano imputiralo da je Majić alkoholičar i narkoman. Sada je sud, navode iz Kuće ljudskih prava, bez ikakva objašnjenja odustao od takva zahtjeva i opredijelio se za članak 75. koji propisuje obvezno psihijatrijsko liječenje.
Udruga podsjeća da je Majić lani u listopadu poslao poderanu hrvatsku zastavu predsjedniku Republike Ivi Josipoviću prosvjedujući što hrvatsko pravosuđe 30 godina nije riješilo njegovu odštetnu parnicu zbog prometne nesreće iz 1980., nakon koje više nije mogao raditi kao novinar. Kažu da je Majić u veljači ove godine poderanu zastavu poslao i glavnom državnom odvjetniku Mladenu Bajiću, a potom je protiv njega pokrenut kazneni postupak jer je uništavanje zastave kazneno djelo.
"Umjesto završetka postupka za naknadu štete i pohvale za dosadašnje inzistiranje na učinkovitijem radu pravosuđa, sud je odvratio zahtjevom za vještačenje te mu, uskrativši pravo na pravičan pravodoban postupak u odštetnoj parnici, još zalijepio i optužbu za neuračunljivost", smatra udruga.
Drže da Majić zaslužuje svako poštovanje i zaštitu jer "hrabro progovara i aktivno se suprotstavlja kršenjima ljudskih prava u Splitu 90-ih" te zbog "dugogodišnjeg istraživanja ratnih zločina nad civilima i ratnim zarobljenicima u Vojnom istražnom centru u Lori te zalaganja da se ti zločini procesuiraju".
Državno odvjetništvo je u lipnju ove godine odbacilo kao netočnu Majićevu tvrdnju da ga "Bajić gura na psihijatriju jer je istraživao zločine u Lori". Odvjetništvo je tada navelo da svoj prijedlog za vještačenje ni na koji način ne povezuje s mogućim utjecajem droge ni s potrebom izricanja mjere obveznog liječenja od ovisnosti. Kad je riječ o postupku naknade štete, koji je Majić pokrenuo, državno odvjetništvo napominje da nema utjecaj na vođenje i na duljinu trajanja tog postupka.
Po kaznenom zakonu, za kazneno djelo povrede ugleda Republike Hrvatske, to jest za onoga tko izvrgne ruglu, preziru ili grubom omalovažavanju RH, njezinu zastavu, grb ili himnu, hrvatski narod ili etničke i nacionalne zajednice ili manjine koje žive u RH, kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.