Budući da se pred ICTY-em ne odvija nijedno suđenje s osobama iz Hrvatske, moj ured izdaje puno manje zahtjeva za pomoć hrvatskim vlastima. Ograničeni broj naših zahtjeva hrvatski ured za suradnju s ICTY-em primjereno rješava, rekao je Brammertz u redovitom polugodišnjem izvješću Vijeću sigurnosti UN-a.
On je podsjetio da je u zadnjem istupu pred Vijećem sigurnosti spomenuo zabrinutost Tužiteljstva zbog izjava visokih hrvatskih dužnosnika, u kojima se, kako je rekao, "dovodi u pitanje vrijednost rada ICTY-a".
"Naša zabrinutost pojačana je u razdoblju na koje se odnosi izvješće. Državni dužnosnici na najvišoj razini u Hrvatskoj nastavili su glorificirati ilegalno ponašanje iz ratnog razdoblja i dovoditi u pitanje nepristranost presuda ICTY-a", rekao je Brammertz.
Također se kritički osvrnuo i na zakon koji je učinio nevažećima optužnice za ratne zločine podignute u Srbiji protiv građana Hrvatske.
"Nedavno doneseni zakon o ništetnosti optužnica za ratne zločine koje je podigla Srbija protiv hrvatskih građana također pojačava tu zabrinutost", dodao je Brammertz.
On je naglasio da je najveći događaj u proteklih šest mjeseci za ICTY uhićenje Ratka Mladića i Gorana Hadžića, posljednje dvojice srpskih bjegunaca od međunarodne pravde.
S njihovim je uhićenjem "uklonjena posljednja prepreka za dovršetak rada ICTY-a", kazao je tužitelj.
Srbija je, po njegovim riječima, s uhićenjem Mladića i Hadžića postavila suradnju s Tužiteljstvom na "novi, pozitivniji put".
Pohvalio je napore vlasti u Beogradu, ali je također naglasio da Tužiteljstvo želi vidjeti rezultate istrage o tome "kako su haški bjegunci, uključujući Mladića i Hadžića, uspijevali tako puno godina izmicati pravdi".