FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Naftni stručnjaci o prodaji OMV-ovih podružnica i mogućim kupcima

ZAGREB, 6. prosinca 2011. (Hina) - Hrvatski naftni stručnjaci uglavnom nisu iznenađeni objavom austrijskog OMV-a da razmatra prodaju svojih podružnica u Hrvatskoj i BiH, dio ih kao zainteresirane potencijalne kupce izdvaja kompanije koje su već prisutne u Hrvatskoj, dio pak smatra da bi to ponajprije bile dvije ruske kompanije prisutne u susjednim zemljama, Gazprom Neft ili Zarubezhneft, a predsjednik Nadzornog odbora Ine volio bi da i Ina razmotri kupnju.

"Sugerirao bih Upravi Ine, a to ću i napraviti na Nadzornom odboru, da se napravi studija isplativost kupnje", kazao je u telefonskom razgovoru za Hinu predsjednik Inina Nadzornog odbora Davor Štern.

I profesor na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu u Zagrebu Igor Dekanić kao mogućeg kandidata navodi Inu. "Ina svakako, ako ima interesa, dovoljno sredstva i potencijala i ako Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) dopusti tu kupnju", kaže Dekanić.

No, Štern smatra da je problem koncentracije moguće lako riješiti. Ina primjerice ima više od 400 benzinskih postaja u svom portfelju, a sigurno je da bi se njih oko 150 moglo dati u franšizu, kaže Štern na upit da li bi propisi o ograničenju koncentracije mogli biti zapreka Ininoj kupnji OMV-ova poslovanja u Hrvatskoj.

"To je dobar lanac, dobre benzinske postaje, dobro uhodane. U svakom slučaju mislim da će kupaca biti", kaže Štern.

Štern i Dekanić smatraju da bi među potencijalnim kupcima ponajprije mogle biti naftne kompanije koje su već prisutne na hrvatskom tržištu kao što su ruski Lukoil, slovenski Petrol, možda i MOL preko Tifona, a potom možda i dvije ruske kompanije prisutne u Srbiji i BiH Gazprom Neft i Zarubezhneft.

Naftni stručnjak i konzultant Jasminko Umičević pak upravo te dvije ruske kompanije i slovenski Petrol izdvaja među tri potencijalno najzainteresiranija kupca.

Gazprom Neft je većinski vlasnik, 51 posto, srpskog NIS-a koji je 'zahuktao' modernizaciju rafinerije u Pančevu, što će mu omogućiti preradu oko 6 milijuna tona, a kako sve ne mogu plasirati na srpskom tržištu imaju velike količine za izvoz, objašnjava Umičević i dodaje kako je najbolja zarada, kada se posjeduje rafinerija, kada se kontrolira cijeli lanac.

Stoga je, po njemu, i ruski Zarubezhnef, koji u vlasništvu ima rafineriju u Bosanskom Brodu koja se također rekonstruira i povećava kapacitet, mogao biti zainteresiran. "Najlogičnije im je prijeći u Hrvatsku i dobiti uhodane OMV-ove pumpe koje su među najbolje vođenima i održavanim u Hrvatskoj, a koje su nabolje u BiH", kaže Umičević.

Među glavna tri kandidata on svrstava i slovenski Petrol koji je prisutan u Hrvatskoj i trenutno je u investicijskom zamahu i dobro stoji. "Ima logike da kupe OMV-ove benzinske. Da li su spremni platiti cijenu kao Rusi, nisam siguran", kaže Umičević.

On najavom OMV-a da razmatra prodaju svojih podružnica u Hrvatskoj i BiH nije iznenađen.

"OMV već duže vrijeme razmatra tu opciju i ona nema veze s Hrvatskoj i BiH u političkom smislu. OMV je odlučio, s obzirom na niske rafinerijske marže, napraviti restrukturiranje svog strateškog plana i povući se s tržišta koja direktno ne opskrbljuje derivatima iz svojih rafinerija i gdje nema značajniji udio na tržištu", objašnjava Umičević.

Dodaje kako je OMV u Hrvatskoj držao 17-18 posto tržišta u maloprodaji derivata, sada su na 13 posto, u BiH im je udio i puno manji (oko 8 posto), a ni Hrvatsku ni BiH ne opskrbljuju iz svojih rafinerija u Austriji i Rumunjskoj, već i za hrvatsko i BiH tržište opskrba uglavnom ide preko terminala u Omišlju i Kopru, odnosno u Pločama za što se roba uvozi s mediteranskog tržišta.

Umičević misli da OMV razmatra i povlačenje s još nekih tržišta.

Sigurno će pak ostati u Sloveniji, gdje uz Petrol imaju najveći udio, te Srbiji gdje također, uz NIS, imaju značajan udio.

Štern smatra da je OMV-ovo obrazloženje odlaska korektno, s obzirom na potrebnu logistiku za kvalitetno održavanje lanca postaja. Uz to, dodaje, OMV se u smislu širenja više koncentrirao na tržište Rumunjske, koje je veliko tržište, te tržište Bugarske, a i odlučio je da će se više koncentrirati na istraživanje i proizvodnju.

Dekanić je donekle iznenađen OMV-ovom najavom, ali tu odluku stavlja u kontekst opasnosti od nove recesije i krize, odnosno produljenje gospodarske krize koja bi sve kompanije mogla nagnati na rezanje troškova.

OMV je u svojoj objavi najavio da će razgovori s potencijalno zainteresiranim stranama početi u idućih nekoliko mjeseci.

Pritom su, kako se doznaje, otvoreni za cijeli niz opcija i namjera im je završiti prodaju obiju podružnica do kraja 2013.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙