"Nećemo vas napustiti. Afganistan i njegovi stanovnici trebaju pouzdan angžaman kako bi dobili dugoročnu potporu u idućem desetljeću nakon 2014., " rekao je pred oko tisuću izaslanika iz raznih država i međunarodnih organizacija okupljenih u bivšoj njemačkoj prijestolnici.
"Međunarodni angažman za Afganistan nastavit će se (...) no bit će drukčiji. Usredotočit će se na obnovu i razvoj", rekao je Westerwelle i naglasio međusoban i recipročan angažman Afganistanaca i međunarodne zajednice.
Iako su Sjedinjene Države i Njemačka pozvali Pakistan da odustane od bojkota na koji se odlučio u znak odmazde za pogibiju svojih 24 vojnika u graničnom području koje je greškom usmrtio NATO, službeni Islambad nije uputio svoje izaslanstvo u Bonn.
Pakistan je važan partner u regiji u ratu protiv terorizma, no optužen je za pomoć talibanima koji su nakon što im je režim svrgnut opet ojačali.
Skup je otvoren točno deset godina nakon prve konferencije u Bonnu nakon što je koalicija na čelu s Amerikancima svrgnula talibanski režim. Tog 5. prosinca 2001. sklopljen je pod okriljem UN-a sporazum afganistanskih strana o osnutku prijelazne vlade i međunarodnih sigurnosnih snaga. Već 22. prosinca na dužnost je stupio ISAF (međunarodne NATO-ove snage) i multietnička vlada predsjednika Hamida Karzaija.
Deset proteklih godina obilježeno je brojnim žrtvama samoubilačkih napada talibana, gubicima međunarodne mirovne snage i smrću civila od kojih su neki ubijeni i pogreškom NATO-a te je on zbog toga gubio simpatije naroda.
U tom su razdoblju održani parlamentarni i predsjednički izbori, obilježeni prevarama, ali ipak su označili napredak prema izgradnji demokracije.
Druga faza povlačenja počela je 1. prosinca sjeverno od Kabula. Međunarodna koalicija, koja sada ima 130.000 ljudi, izgubila ih je više od 2.819 od 2001., od čega 711 u 2010., najsmrtonosnijoj godini u sukobu.
Civili su najveće žrtve desetgodišnjeg rata. Ubijeno ih je 2.800 samo u 2010., prema UN-ovim podacima.