Program Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP) donio je 16 konkretnih mjera za smanjenje emisija ugljičnog monoksida (proizvode ga uređaji na prirodni plin, tekući petrolej, ulje, kerozin, drva i drveni ugljen), zatim metana i troposferskog ozona.
Izvješće je objavljeno dva dana prije početka UN-ove konferencije o klimi u Durbanu u Južnoafričkoj Republici.
Nakon ugljičnog dioksida i metana, troposferski ozon treći je po redu plin s učinkom staklenika, a njegove su koncentracije velike u velikim gradovima s gustim prometom.
Te mjere "mogu spasiti 2,5 milijuna života svake godine, izbjeći gubitak 32 milijuna tona (poljoprivrednih) prinosa i smanjiti globalno zatopljenje za nekih pola stupnja do 2040. godine", navodi UNEP.
Ugljični monoksid jedan je od glavnih uzročnika preuranjene smrti, navodi se u izvješću. Jedna od mjera je zamijeniti tradicionalne štednjake novijima, koji su opremljeni ventilatorima, ili kuhalima na bioplin u Africi te u regiji Azije i Pacifika. Time bi se uštedjelo vrijeme i novac za prikupljanje drva za grijanje, drže stručnjaci.
U Sjevernoj Americi i Europi, peći na tradicionalna drva valjalo bi zamijeniti pećima na drvene brikete, koje su ekološki prihvatljivije.
Radi smanjenja emisija metana UN donosi mjere koji bi valjalo primijeniti u ugljenokopima, kao i mjere u u proizvodnji i prijevozu nafte i plina.
Odvajanje biorazgradivog otpada od ostalog otpada, kao i djelotvorno pročišćavanje otpadnih voda pridonijelo bi smanjenju emisija metana i pozitivno se odrazilo na očuvanje zdravlja.