Catherine Ashton, čelnica EU-ove diplomacije pozvala je libijske vlasti na suradnju s Međunarodnim kaznenim sudom u Den Haagu. "Libijske vlasti sad ga moraju predati... I u potpunosti surađivati s tim sudom", rekla je Ashton.
Mohamed al-Alagi, libijski prijelazni ministar pravosuđa kaže da je uhićeni Gadafi "poticao druge na ubojstva, zlupotrebljavao je javna sredstva, prijetio, poticao pa čak i sudjelovao u dovođenju plaćenika". "To je samo mali dio zločina koje će mu libijski državni odvjetnik staviti na teret". Na pitanje novinara Reutersa nose li takvi zločini i prijetnju smrtnom kaznom, odgovorio je s "Da".
Tužitelj ICC-a Luis Moreno Ocampo najavio je da idući tjedan ide u Libiju pregovarati s libijskom prijelaznom vladom NTC-om o tome gdje će se suditi sinu Moamera Gadafija. Rekao je kako nacionane vlade imaju pravo suditi svojim državljani a za ratne zločine, ali je izrazio zabrinutost u vezi s pravednošću eventualnoga suđenja kao i u vezi sa sadržajem optužnice.
Sam je uhićeni Gadafi u subotu opovrgnuo tvrdnje da je u bijegu bio u kontaktu s ICC-om. "Sve su to laži. Nisam bio s njima u kontaktu", rekao je Reutersovu novinaru u Zintanu.
Britanski premijer David Cameron reagirao je na vijest o uhićenju Saifa al-Islama Gadafija istaknuvši kako mu treba suditi u skladu s međunarodnim standardima. "To je velik uspjeh libijskoga naroda, a sad mora postati i uspjeh međunarodne pravde", kaže se u Cameronovu priopćenju. "Libijska nam je vlada i danas rekla kako će mu biti suđeno u skladu s međunarodnim standardima, i važno je da tako i bude".