Međutim, Wen je također ponudio 10 milijardi dolara zajmova jugoistočnoj Aziji i rekao je na summitu Saveza zemalja jugoistočne Azije (ASEAN) na indonezijskom otoku Baliju da Kina samo želi biti prijatelj zemljama u regiji.
Kina polaže pravo na veliki dio Južnog kineskog mora kojim prolaze ključne brodske rute i koje je vjerojatno bogato energetskim izvorima.
Vijetnam, Filipini, Tajvan, Malezija i Brunej također polažu pravo na dijelove mora i zajedno sa SAD-om i Japanom vrše pritisak na Peking da pokuša naći neki način za rješavanje pitanja suvereniteta.
"Spor koji postoji među relevantnim zemljama u ovoj regiji oko Južnog kineskog mora je pitanje koje se razvija već nekoliko godina", rekao je Wen čelnicima ASEAN-a. "To se mora riješiti kroz prijateljske konzultacije i rasprave zemalja koje su izravno uključne. Vanjske sile ne smiju se miješati ni pod kojom izlikom", kazao je.
Međutim, unatoč neslaganjima oko Južnog kineskog mora Peking želi produbiti trgovinske i gospodarske veze s jugoistočnom Azijom. "Kina će uvijek biti dobar susjed, dobar prijatelj i dobar partner ASEAN-a. Mi ćemo tijesno surađivati s vama kako bi proveli sve sporazume koje smo postigli i donijeli više koristi našim narodima i pridonijeli miru i napretku u našoj regiji", rekao je Wen.
Istaknuo je da će Kina ponuditi ASEAN-u još 10 milijarda dolara zajmova i kreditnih linija.
Američki predsjednik Barack Obama najavio je u četvrtak u Canberri da će američka vojska proširiti svoju ulogu u azijsko-pacifičkom području unatoč proračunskim rezovima.
Prvi korak u širenju američkog vojnog dosega u jugoistočnoj Aziji bit će razmještaj američkih marinaca, vojnog brodovlja i zrakoplova u sjevernoj Australiji od 2012. godine. Broj američkih vojnika u Australiji, koji će do 2016. porasti na 2500, malen je u odnosu na 50 tisuća koliko ih je razmješteno u Japanu i 28 tisuća u Južnoj Koreji.
Međutim, nova de facto američka vojna baza u Australiji proširit će izravnu američku vojnu nazočnost u jugoistočnoj Aziji mnogo dalje od Japana i Južne Koreje, u području kojeg Kina smatra svojom zonom utjecaja. Američku će vojsku također bitno približiti Južnokineskom moru u kojem Peking ima nekoliko teritorijalnih sporova s Vijetnamom, Filipinima, Tajvanom, Malezijom i Brunejom.