Danas je milijardu ljudi pothranjeno, a milijuni pate od kroničnih bolesti skopčanih s uzimanjem prevelikih količina hrane. Do 2050. u svijetu će biti 8 do 10,6 milijardi ljudi, što će uzrokovati veću potražnju za hranom.
Suočeno s tim izazovima, Povjerenstvo za održivu poljoprivredu i klimatske promjene (CCAFS) u dokumentu namijenjenom kreatorima politike zauzima se za brzo djelovanje.
Zbog stvarnog rizika od "povećanja prehrambene nesigurnosti" treba "preispitati načine potrošnje i promijeniti prehrambene sustave kako bi se zadovoljile osnovne prehrambene potrebe", rekla je predsjednica Francuskog državnog instituta za poljoprivredna istraživanja (INRA) Marion Guillou, članica CCAFS-a.
Poplave, suša i druge ekstremne pojave kao posljedice klimatskih promjena, mogle bi jače ugroziti one koji su danas na rubu gladi i neishranjenosti. Treba povesti i računa o rasipanju vodnih resursa, riziku smanjenja plodnosti tla i smanjenju bioraznolikosti.
U "kratkom pregledu namijenjenom političkim čimbenicima" CCAFS iznosi sedam preporuka, pozivajući da se u idućem desetljeću "znatno podigne opća razina ulaganja u održivo poljodjelstvo". Proizvodnju treba "povećati" uz istodobno "smanjenje ispuštanja stakleničkih plinova i drugih negativnih posljedica poljoprivrede za okoliš".
Konačno izvješće CCAFS-a na kojemu se temelje ove preporuke treba se objaviti početkom 2012. Povjerenstvo je osnovano na prijedlog Međunarodne konzultativne skupine za poljoprivredna istraživanja (CGIAR).