"Duboko sam zabrinut i bio sam duboko zabrinut. Mislim da ću biti duboko zabrinut i sutra i sljedećeg tjedna", izjavio je predsjednik u Canberri. Europske sile moraju "podržati europski projekt", dodao je on na konferenciji za tisak.
"Dok ne uvedemo konkretan plan i strukturu koje šalju jasnu poruku tržištima o Europi, koja odlučno podržava euro i radi što mora raditi, i dalje ćemo biti svjedoci turbulencijama koje smo dosad doživljavali", izjavio je američki predsjednik.
Priznao je da njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy imaju realnu volju da izvuku Europu iz krize ali je ocijenio da Europa pati od komplicirane strukture.
"Europska zajednica u širokom smislu riječi mora podržati europski projekt", kazao je on. "Imamo integrirano svjetsko gospodarstvo i ono što se događa u Europi imat će utjecaj na sve nas", dodao je on.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare Obama i australska premijerka Julia Gillard objavili su da će SAD pojačati vojnu nazočnost u azijsko-pacifičkom području tako što će 2012. oko 2500 američkih marinaca biti stacionirano u Darwinu.
Američke postrojbe u Darwinu, oko 800 kilometara od Indonezije, bit će u mogućnosti brzo reagirati na humanitarne ili sigurnosne krize u regiji. "Mojim posjetom želim jasno staviti do znanja da Sjedinjene Države pojačavaju svoj angažman u regiji", rekao je američki predsjednik.
Neke azijske države mogle bi pozdraviti ovaj potez Washingtona kao protutežu sve jačem širenju utjecaja Kine u regiji i kao znak da se SAD neće povući iz pacifičkog područja usprkos rastućim teškoćama pri financiranju američkih vojnih snaga.
"Nadamo se da će bilateralna suradnja (Australije i SAD) biti korisna miru, stabilnosti i razvoju azijsko-pacifičke regije", rekao je nakon objave vijesti iz Canberre glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Hong Lei.