FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Održan skup o prednostima zelene gradnje

ZAGREB, 14. studenog 2011. (Hina) - Prednosti zelene gradnje i razloge zašto bi Hrvatska trebala graditi na taj način danas je na skupu u Zagrebu iznio Scot Horst iz Savjeta za zelenu gradnju SAD-a.

Na skupu koji se održava u organizaciji Savjeta za zelenu gradnju u Hrvatskoj, neprofitne organizacije koja djeluje s ciljem osvješćivanja javnosti o potrebi zelene gradnje i korištenja obnovljivih izvora energije, Horst je pred 90-ak sudionika kazao kako investitori u Hrvatskoj ne "grade zeleno" jer možda misle da će uštedjeti nešto novca. "Ali, tako se ne štedi novac, jer je zapravo skuplja gradnja niske kvalitete", rekao je i naglasio važnost zdravlja ljudi.

Podsjetio je kako je zelena gradnja kombinacija raznih stvari, a uključuje pitanje vode, lokacije, prijevoza (kako ljudi dolaze na posao i odlaze s posla), materijala, kakvoće zraka, dnevne svjetlost i dr.

Predsjednica Savjeta za zelenu gradnju u Hrvatskoj Vedrana Likan istaknula je kako je zelena gradnja budućnost Hrvatske. Podsjetila je da je niz okupljanja posvećenih takvoj gradnji počeo 5. srpnja, a tom se prigodom uglednim poslovnim ljudima domaćih i inozemnih tvrtki obratio i predsjednik Republike Ivo Josipović.

Naglasila je kako je Savjet za zelenu gradnju nakon dvije godine djelovanja postao prepoznat kao pokretač i vrijedan izvor znanja o zelenoj gradnji. Rekla je kako graditi i živjeti po principima zelene gradnje znači voditi računa o četiri važna aspekta - o utjecaju na društvo, očuvanju kulture i tradicije, o ekonomskim aspektima isplativosti te o utjecaju na okoliš.

Zaključila je da se zbog toga poruke o zelenoj gradnji u kontekstu društveno odgovornog ponašanja odnose na sve nas. "Poanta je da svatko od nas napravi onaj mali korak, mali pomak u ozelenjavanju. Krenimo od svog doma i radnog mjesta, da vidimo što možemo napraviti", poručila je.

Zelena gradnja je na početku nešto skuplja u odnosu na standardnu. Na globalnoj razini razlika je dva posto, dok je u Hrvatskoj između pet i sedam posto. Međutim, inicijalni trošak 'vrati se' u prvih pet godina i to ne samo kroz uštede koje se ostvaruju, već i kroz pozitivniji utjecaj na okoliš te, što je najvažnije, kroz brigu o korisniku.

"Korisnik, onaj koji živi i radi u zelenom objektu, u zelenom uredu, puno je zadovoljniji, puno zdraviji i samim time puno učinkovitiji", istaknula je.

Na predavanju su nazočili i predstavnici Ureda predsjednika Republike Ive Josipovića, veleposlanstava SAD-a i Kraljevine Belgije, banaka te Američke gospodarske komore, suorganizatora događanja.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙