Tvornica površine 6.000 četvornih metara izgrađena je na parceli od 31.600 četvornih metara, a u njoj bi trebalo biti zaposleno stotinu ljudi. Riječ je o investiciji vrijednoj 180 milijuna kuna koju je u potpunosti financirala tvrtka T7 VIS, rekao je Lučev navodeći da će tvornica biti opremljena trenutno najmodernijom dostupnom tehnologijom.
Radovi na izgradnji tvornice počeli su 2009. godine, a u njoj bi se u sljedeće tri godine trebalo obraditi 100.000 tona komunalnog otpada koji se nagomilao u proteklih sedam godina te je u balama deponiran na ulazu u grad Varaždin, kao i novi otpad koji će se nakupiti kroz to vrijeme.
Lučev je kazao da nakon mehaničko-biološke obrade neće biti nikakvih ostataka otpada i njegova skladištenja, nego će se produkti obrade dalje upotrebljavati kao sekundarne sirovine.
Na upit kada će tvornica početi s radom, odgovorio je da bi to moglo biti početkom prosinca, ali da to ovisi o Gradu Varaždinu koji, prema ugovorima s tvrtkom T7 VIS, treba omogućiti priključak električne energije.
Varaždinski gradonačelnik Goran Habuš, koji je početkom tjedna preuzeo dužnost gradonačelnika, kaže da sa svojim suradnicima želi najprije proučiti ugovore i porazgovarati sa čelništvom T7 Grupe.
"Ja i moji suradnici već duže vrijeme upozoravamo na to da su ugovori Grada s T7 VIS-om štetni za Grad, a preuzimanjem vodstva grada najavili smo i nezavisnu reviziju koja će se pozabaviti tim i još nekim spornim ugovorima s T7 Grupom. Razmatramo nekoliko mogućnosti rješenja problema", kaže Habuš.
T7 VIS je dio T7 Grupe u vlasništvu Davora Patafte koji je zajedno s bivšim varaždinskim gradonačelnikom Ivanom Čehokom osumnjićen da je sudjelovao u malverzacijama kojima je Grad Varaždin oštećen za višemiljunski iznos. Ugovori koje su vezano uz zbrinjavanje otpada potpisali Grad Varaždin i T7 VIS su, zajedno s još nekim ugovorima sklopljenima između Grada Varaždina i T7 Grupe, predmet istrage DORH-a i USKOK-a.