Budući da je izjašnjavanje novinara o tome jesu li spremni sudjelovati u štrajku kojim bi se izborili za sklapanje nacionalnog Kolektivnog ugovora za novinare i radnike sektora tiskarske, izdavačke i medijske djelatnosti počelo jutros, zasad smo dobili rezultate samo iz nekih manjih redakcija, dok u većini medija, pogotovo velikih, anketiranje i dalje traje, pa ćemo prve rezultate objaviti u ponedjeljak, rekao je Hini predsjednik SNH-a Anton Filić.
Referendum će trajati nekoliko dana, dok ne stignu i anketni listići koje će poštom uputiti novinari koji rade izvan sindikalnih podružnica, a osim članova SNH-a mogu mu pristupiti stalno zaposleni kao i honorarni suradnici u medijima.
SNH ističe kako se na organiziranje referenduma o štrajku odlučio jer niti nakon osam godina pregovaranja s HUP-ovom Udrugom novinskih izdavača nije postignut dogovor o nacionalnom Kolektivnom ugovoru. Sindikat je učinio niz ustupaka u želji da se Kolektivni ugovor ipak potpiše, no poslodavci ne žele priznati ni elementarna materijalna prava zaposlenih u medijima. Prema prijedlogu poslodavaca, novinar početnik imao bi ugovorenu samo najnižu plaću od 4000 kuna u bruto iznosu, što je znatno manje od prosječne bruto plaće u državi.
Novinarima i ostalim medijskim djelatnicima nude se prigodne nagrade (božićnica, regres, uskrsnica) koje su ispod neoporezivih iznosa. Dodatak na staž uvjetuje se na različite načine (između ostaloga isplaćivao bi se samo u slučaju rasta BDP-a na godišnjoj razini od tri ili više posto), a žele ga i zamrznuti do 31. prosinca 2012. godine, napominje sindikat.
Kako odbijanje poslodavaca da potpišu Kolektivni ugovor predstavlja jedan od opravdanih razloga za industrijske akcije, SNH je odlučio organizirati referendum o štrajku. Anketiranje o štrajku organizira se slijedom zaključaka Skupštine SNH-a i odluke Izvršnog odbora SNH-a, a provodi se kao dio akcije obilježavanja Europskog dana za obranu novinarstva, 5. studenoga.