WASHINGTON - Znaci starenja kao što su navala bora, gubitak mišićnog tkiva i pojava očne mrene su odgođeni, pa čak i uklonjeni kod laboratorijskih miševa, tvrde znanstvenici u SAD-u. To je učinjeno "ispiranjem" umirovljenih stanica koje su se prestale dijeliti, a koje se prirodno nakupljaju s godinama, izvijestio je BBC. Znanstvenici vjeruju da bi njihovo otkriće u konačnici "stvarno moglo imati utjecaj" na skrb o starijim osobama. Stručnjaci kažu da su rezultati "fascinantni", ali i da ih treba uzeti s oprezom.
Studija, objavljena u časopisu Nature, usredotočena je na ono što je poznato kao "staračke stanice". One se prestanu dijeliti u nove stanice, a imaju važnu ulogu u sprečavanju napredovanja tumora. Te stanice čisti imunološki sustav, ali se njihov broj s vremenom povećava. Istraživači procjenjuju da kod vrlo starih ljudi ima oko 10 posto staračkih stanica. Znanstvenici klinike Mayo u SAD-u osmislili su način da ubiju sve staračke stanice kod genetski modificiranih miševa. Životinje bi starile puno brže od uobičajenog, a kada su dobile lijek, staračke stanice bi odumrle. Istraživači su promatrali tri simptoma starosti: stvaranje očne mrene, gubitak mišićnog tkiva i gubitak masnog sloja ispod kože koji je čini glatkom. Znanstvenici kažu da je napad tih simptoma "dramatično odgođen" kada su životinje tretirane s lijekom. Istraživanje otvara mogućnost usporavanja znakova starenja kod ljudi.
WASHINGTON - Idućeg utorka 8. studenoga veliki asteroid proći će pokraj Zemlje unutar Mjesečeve orbite, pružajući znanstvenicima rijetku priliku da izbliza promotre stijenu koje bi mogla kriti vrijedne tragove podrijetla našega planeta. Asteroid 2005 YU55 naći će se 8. studenoga na približno 324.600 kilometara od Zemlje, objavila je američka svemirska agencija NASA. To je 85 posto udaljenosti od Zemlje do Mjeseca.
Asteroidi često prolaze tako blizu, ali su premali da bi izazvali veći interes. Ovaj je širok 396 metara - veličine nosača zrakoplova. Posljednji put je tako veliki asteroid prošao kraj Zemlje 1976., a sljedeći će biti 2028., predviđa NASA. Don Yeomans, upravitelj NASA-ina Programa za objekte blizu Zemlje iz sustava Laboratorija za mlazni pogon u Pasadeni, Kalifornija, rekao je kako je ovaj prelet prilika da se sazna više o asteroidima C-tipa koji su na bazi ugljika, u slučaju da takav zaprijeti udarom u Zemlju.
On će također ponuditi "tragove o tome kako je bilo kada je naš Sunčev sustav formiran", rekao je Yeomans. Asteroidi kao što je ovaj vjerojatno su dostavili organske, na ugljiku temeljene materijale na Zemlju, omogućivši život. "Bez objekata te vrste, mi vjerojatno ne bih bili ovdje", kazao je. Prelet asteroida posebno je uzbudljiv za istraživače jer s današnjom tehnologijom mogu proučavati objekt bez potrebe da se na njega šalje svemirska sonda, za razliku od 1976.
NEW YORK - Lady Gaga pokrenula je u srijedu zakladu Born This Way koja će financirati programe namijenjene mladima, napuštenoj i djeci izloženoj nasilničkom ponašanju vršnjaka. Zakladu, koja je ime dobila po hit albumu i singlu te višestruke dobitnice Grammyja, pokrenule su Lady Gaga i njezina majka Cynthia Germanotta. "Moja majka i ja inicirale smo ovaj projekt. Nadamo se da ćemo pokrenuti globalnu mrežu koja će štititi i brinuti o onima koji su napušteni ili izloženi nasilju", stoji u priopćenju svjetski popularne pjevačice. Zaklada Born This Way surađivat će sa sličnim fondacijama John D.&Catherine T. MacArthur i The California Endowment koje se također bave zaštitom mladih. Zaklada će blisko raditi i s centrom Berkman for Internet&Society pri sveučilištu Harvard koji se posebno bavi internetom kao sredstvom za promicanje promjena.
PEKING - Kina je u srijedu po prvi put spojila svoje dvije svemirske letjelice u orbiti oko Zemlje. Svemirski brod Shenzhou 8 bez posade, lansiran u utorak, pristao je uz eksperimentani modul Tiangongom 1 u 17:29 GMT, dok su se obje letjelice nalazile na oko 340 km iznad Kine. Postupak koji je trajao desetak minuta, upravljan je iz centra za kontrolu leta u Pekingu, objavio je BBC. Sposobnost pristajanja uz drugu svemirsku letjelicu ključna je za Kinu, koja krajem desetljeća planira početi s izgradnjom vlastiti svemirske postaje. Iako je sadašnja misija letjelice Shenzhou bila bez posade, buduće misije nosit će astronaute.
Letjelice Shenzhou 8 i Tiangong 1 koristile su radar i optičke senzore kod približavanja i spajanja, a Shenzhou 8 je bio aktivna letjelica kod operacije pristajanja. Letjelice će 12 dana spojene kružiti oko Zemlje, prije nego se razdvoje i pokušaju još jedno pristajanje. Nakon toga će se Shenzhou 8 odvojiti i njegova kapsula za povratak krenut će prema Zemlji. S kapsulom će vratiti na analizu uzorci ekperimenata izvedenih u orbiti, uključujući i eksperimentalnu kutiju Njemačke svemirske agencije DLR, koja sadrži ribe, biljke, crve, bakterije pa čak i stanice ljudskog raka za biološka istraživanja. Ako sadašnja misija uspije, dvije misije s posadom (Shenzhou 9 i 19) vjerojatno će pokušati ista pristajanja u 2012. godini, a astronauti bi u spojenim letjelicama provodili po dva tjedna. U kineskim medijima postoje nagađanja da bi te misije mogle uključivati i prvu astronautkinju.
KALINJINGRAD - Ruski premijer Vladimir Putin posjetio je u srijedu rodilište u Kalinjingradu gdje se prije dva dana rodio dječak Pjotr koji je jedan od kandidata za sedammilijarditog stanovnika planeta. Naime, na Zemlji 31. listopada ima sedam milijarda stanovnika, a kako UN ovaj put nije odlučio službeno proglasiti tko je simbolični sedammilijarditi stanovnik, nekoliko se država požurilo proglasiti da je on rođen baš na njihovom teritoriju. U ruskim gradovima Sankt Peterburgu, Kalinjingradu i Petropavlovsku predstavnici UN-a su podijelili potvrde roditeljima novorođenčadi koja pretendiraju za kandidate za sedammilijarditog stanovnika, javljaju ruski mediji. Putin je čestitao majci dječaka rođenog 31. listopada dvije minute poslije ponoći u Kalinjingradu. "Kako ste uspjeli da on baš bude sedam milijarditi stanovnik?", upitao je Putin sretnu majku Jelenu Nikolajevu. "On je uspio. Ja sam samo jedna obična mama", kazala je ona.