Rusija, koja je drugi najveći svjetski izvoznik oružja nakon SAD-a, često je spominjala gubitak od 4 milijarde dolara u ugovorima o prodaji oružja Libiji.
"Podatak o 4 milijarde dolara je samo nominalan, stvarni gubitak prihoda može premašiti desetke milijardi dolara", izjavio je Mihail Dimitrijev, čelnik ruske Fedralne službe za vojnu i tehničku suradnju.
"Nema sumnje da imamo gubitke...Mi više nemamo ugovore s novim libijskim vodstvom na vojnom području", rekao je Dimitrijev novinarima u Sankt Peterburgu.
Ugovori o prodaji oružja potpisani pod Gadafijevom vladavinom, činili su 12 posto izvoza ruskog izvoza oružja u 2010., a ukupno su vrijedili 10 milijardi dolara. Zbog embarga na oružje uvedenog u travnju, Rusija je izgubila 4 milijarde dolara na novim ugovorima. Rusija je isporučila Gadafiju topove i rakete koje su vladine snage koristile u sedam mjeseci borbi protiv ustanika.
Neki diplomati kritizirali su Kremlj zbog dvosmislenog stava tijekom krize u Libiji, koji po jednoj strani označila uskrata potpore pobuni protiv Gadafija, a po drugoj podrška sankcijama protiv njega i omogućavanje vojne intervencije Zapada sa suzdržanim stavom u Vijeću sigurnosti UN. Takvo nesuglasje unutar ruske vladajuće elite glede Libije, izazvalo je i rijetko javno neslaganje između premijer Vladimira Putina i predsjednika Dmitrija Medvedeva.