Donosi tridesetak portreta nastalih od 1930-ih do 1970-ih godina među kojima 21 skulptura u gipsu, bronci i kamenu te devet crteža. Radovi su posuđeni iz fundusa kulturnih ustanova i privatnih zbirki Zagreba, Varaždina, Osijeka i Vinkovaca a odabrao ih je viši kustos Galerije Antuna Augustinčića Davorin Vujčić.
Izložba je imala premijeru prošle godine u Galeriji Antuna Augustinčića u Klanjcu, a brodski postav obogaćen je s još dvije skulpture- portretima Dragana Melkusa i Dragutina Gorjanovića Krambergera.
"U sklopu ogromnog Radauševog opusa kojeg čini više stotina skulptura i tisuće crteža, postoje veliki ciklusi po kojima je umjetnik posebno poznat, poput Tifusara ili Panopticuma croaticuma. Portreti su nastajali u njihovoj sjeni i manje su poznati, a vrve remek djelima", objašnjava potrebu za reafirmiranjem tog segmenta Radauševa opusa autor izložbe Davorin Vujčić.
Kaže kako portrete nastale u razdoblju od 40 godina odlikuje vrlo širok interpretativni raspon od velikog temperamenta iskazanog primjerice u skulpturi Beethovena do mirne izglađene površine u portretima izrađenim u kamenu.
Radauš je smatrao da je kiparski portret zapisivanje životopisa čovjeka kojeg portretiraš. Ovo je jedan od mogućih izbora i sretan sam što je na ovaj način Radauš vraćen Slavoniji, dodaje Vujčić.
Izložba je rezultat suradnje Galerije iz Klanjca i brodske Galerije umjetnina čiji ravnatelj Branimir Pešut podsjeća kako je ovo prvo veliko predstavljanje jednog dijela Radauševa opusa brodskoj publici.
Uz izložbu prikazan je i film Bogdana Žižića Vanja Radauš – kipar, a svečanost otvorenja obogaćena je glazbenim prilogom mezzosopranistice Kristine Beck - Kukavčić, koja je uz pratnju na klaviru interpretirala uglazbljene stihove Vanje Radauša.