Prihodi od prodaje u prvih devet mjeseci ove godine iznosili su 838,12 milijuna kuna i smanjeni su 0,80 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Na domaćem tržištu ukupno je ostvareno 208,2 milijuna kuna prihoda od prodaje, ili 7 posto manje u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, prvenstveno zbog manjih investicija operatora, navodi se u izvješću.
Na izvoznim tržištima (bez Ericssonovog tržišta) ukupno je ostvareno 301,8 milijun kuna prihoda od prodaje ili 2 posto manje u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje.
Prihod od prodaje na Ericssonovu tržištu iznosio je 328,1 milijun, što je 5 posto više u odnosu na isto razdoblje lani.
U ukupnim prihodima od prodaje udio domaćeg tržišta iznosi 25 posto, izvoz u ostale zemlje čini 36 posto, dok izvoz na Ericssonovo tržište sudjeluje s 39 posto.
Po podacima iz izvješća, u odnosu na isto razdoblje prethodne godine knjižene narudžbe smanjene su za 24 posto te iznose 792,4 milijuna kuna.
Rezultati poslovanja Ericssona Nikole Tesle u prvih devet mjeseci ove godine ukazuju na smanjenje knjiženih narudžbi te neznatan pad prihoda od prodaje u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, kazala je predsjednica kompanije Gordana Kovačević.
Smanjenje knjiženih narudžbi prvenstveno je posljedica značajnog pritiska na cijene proizvoda i usluga te manjeg investiranja operatora i državnih institucija u telekomunikacijsku opremu, usluge i ICT rješenja na domaćem i izvoznim tržištima, dok su knjižene narudžbe na Ericssonovom tržištu više od prošlogodišnjih.
I dalje su prisutna nepovoljna politička i gospodarska kretanja na našim glavnim izvoznim, kao i na potencijalnim tržištima. Nastavak recesije kao i poseban porez na mobilne usluge negativno utječu na investicije operatora na domaćem tržištu, ističu u Ericsson Nikoli Tesli u kojem očekuju da će najavljeno ukidanje posebnog poreza na mobilne usluge pozitivno utjecati na ulaganja operatora u 2012.
Nadalje, unatoč jasnim pokazateljima brojnih naprednih ekonomija o pozitivnom utjecaju ICT-a na razvoj društva, strateški projekti u Hrvatskoj se kontinuirano odgađaju. Također, administrativne procedure, uključujući sporost donošenja odluka u ministarstvima, utječu na realizaciju već ugovorenih projekata, naglašava Kovačević.
Sasvim je sigurno da će poslovni izazovi biti prisutni i u narednom razdoblju. Stoga su u središtu naše pozornosti svijest o poslovanju u otežanim uvjetima, daljnje odgovorno upravljanje rizicima i ulaganjima te nalaženje novih poslovnih modela, kazala je.