Za Janšinu Slovensku demokratsku stranku (SDS) prema sredinom tjedna provedenoj telefonskoj anketi Fakulteta za primjenjene društvene studije iz Nove Gorice glasovalo bi 15,5 posto birača, za stranku Lista Zorana Jankovića - Pozitivna Slovenija 8,3 posto, a za stranku Građanska lista Gregora Viranta 6,1 posto, pokazala je telefonska anketa sa 903 ispitanika.
Neopredijeljenih, odnosno onih koji nisu naveli za koga bi glasovali, još je 48 posto ispitanika, no prema stranačkim preferencijama onih koji su naveli za koga bi glasovali čini se da će veliki gubitak na izborima u odnosu na rezultate prije četiri godine imati sve ostale političke stranke u dosadašnjem sastavu parlamenta, a neke neće prijeći niti izborni prag koji iznosi četiri posto.
Nakon Janšine, te Jankovićeve i Virantove stranke, najviše ispitanika u anketi glasovalo bi za Pahorove Socijalne demokrate (SD) - tri posto anketiranih.
Slijede Demokratska stranka umirovljenika (DESUS) sa 2,3 posto, Slovenska nacionalna stranka SNS (2,1 posto), Slovenska pučka stranka SLS i stranka Liberalnih demokrata LDS (sa po 1,6 posto), demokršćanska Nova Slovenija NSI (1,5 posto), Zeleni - Stranka Mladih Slovenije ZSMS (0,5 posto), liberalna stranka Zares (0,2 posto), Stranka za održivi razvitak TRS (0,2 posto), te Pokret za Sloveniju GZS (0,1 posto).
Istraživači javnog mnijenja navode međutim da je veliki porast javne potpore novim strankama i pokretima rezultat s jedne strane razočaranja birača tradicionalnim političkim strankama, ali i posljedica medijskog eksponiranja jer su oni zadnjih tjedana bile u osnivanju.
Zbog te činjenice nove stranke i pokreti bili su posljedično u fokusu zanimanja javnosti, no pravu sliku odnosa snaga moći sugerirati tek ispitivanja na početku predizborne kampanje kroz dva tjedna, kad moć i infrastruktura etabliranih stranaka dođu do punog izražaja.