FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Split: vježba za suzbijanje ekološke krize na moru "Adriatic 11"

SPLIT, 18. listopada 2011. (Hina) - Trodnevna regionalna vježba za suzbijanje moguće ekološke krize na moru pod nazivom "Adriatic 11" počela je danas u Splitu, a sudjeluju predstavnici Hrvatske, Italije, Slovenije, BiH, Crne Gore i Albanije te predstavnici europskih institucija koje reagiraju na iznenadno onečišćenje mora.

Prva dva dana vježbe, kako je najavljeno, održat će se seminar na kojem će se raspravljati o preventivnim mjerama zaštite Jadranskog mora od ekološke ugroze. Završnog dana, u četvrtak, održat će se pokazna vježba na temelju scenarija po kojem je u Jadranu eksplodirao strani tanker iz kojega je u more iscurilo 150 metara prostornih nafte.

Vježbu organizira Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture u suradnji s Ministarstvom obrane i pod pokroviteljstvom Kraljevine Norveške.

Državni tajnik za more Mario Babić istaknuo je na otvorenju da tijekom godine našim Jadranskim morem prođe više od 7000 tankera koji prevoze materijal koji može izazvati ekološku ugrozu.

"Prema statistici koju provodi Međunarodna pomorska organizacija i međunarodna osiguravateljska organizacija Lloyd, na 2000 tankera jedan se izgubi, što znači da, statistički gledano, postoji velika opasnost od onečišćenja Jadranskog mora i od havarija", rekao je Babić. Dodao je kako smo do sada na Jadranu, unatoč velikom broju tankera, imali sreće te su izbjegnute havarije, ali, dodao je, one su spriječene i zbog prevencije.

Po Babićevim riječima, nepovoljna okolnost za Hrvatsku je što od svih brodova koji dolaze iz smjera Otranta i plove prema sjevernojadranskim lukama oko 75 posto njih prolazi kroz naše teritorijalno more, a istodobno naše luke s manje od 30 posto sudjeluju u prometu 'opasnog tereta'. "To znači da smo više ugroženi nego što imamo koristi od prometa brodova s opasnim teretom", dodao je Babić.

Također je izvijestio kako tijekom godine na Jadranskome moru nastanu mrlje površine 1228 kilomatara četvornih koje su posljedica ljudske nepažnje i neodgovornog ispuštanja nafte, a to je površina kao tri Brača. Objasnio je da su to najnoviji podatci europskoga satelitskog sustava koji satelitski snima sva europska mora. Upozoravajući na moguće ekološke ugroze na Jadranu, Babić je istaknuo da tijekom godine oko 60.000 brodica i jahti posjeti naše teritorijalne vode. Osim toga, mi imamo upisano 1670 brodova i oko 112.000 brodica te 1420 jahti, rekao je Babić.

Državni tajnik u Ministarstvu obrane Mate Raboteg istaknuo je kako države koje dijele Jadransko more trebaju dijeliti i odgovornost za njegovu zaštitu te je nužno "stvarati regionalne kapacitete" radi pripreme za obranu od moguće ekološke krize na Jadranu.

"Nije moguća zaštita od ekoloških katastrofa na Jadranu bez regionalne suradnje", rekao je Raboteg. Po njegovim riječima, u zaštiti od ekološke ugroze na Jadranu zemlje u regiji moraju uskladiti svoje zakonske prakse i operativne procedure te način pozivanja i izvješćivanja.

Veleposlanik Kraljevine Norveške u Hrvatskoj Henrik Ofstad istaknuo je da je Jadransko more "krhko, prilično zatvoreno i usko" te da je nužna regionalna suradnja radi njegove zaštite. Kao primjer naveo je regionalnu suradnju skandinavskih zemalja uspostavljenu nakon Drugoga svjetskog rata, kada su stanovnici tih zemalja mogli prelaziti državne granice bez putovnica. Ofstad je također rekao da smo svi odgovorni za zašitu Jadrana i da svi moramo reagirati ako se na njemu nešto dogodi jer time branimo i europsko kulturno naslijeđe.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙