Po njegovu mišljenju, promjene su nužne i neodgodive jer je hrvatsko gospodarstvo uništeno u "kriminalnoj privatizaciji koja je išla do samih vrhova vlasti". Zato je biračima preporučio da, prije odluke kome će dati svoj glas, dobro pogledaju programe stranaka i ljude koji su na listama.
Osvrnuo se i na stanje u Vukovaru ističući kako je u tom gradu očit napredak postignut u međuljudskim odnosima, ali, dodao je, "još ima puno prostora za izgradnju suživota".
"Hrvati trebaju ostati Hrvati, a Srbi Srbi, ali da im to ne bude profesija i da od toga ne žive", rekao je, dodajući kako se često "namjerno" prešućuje činjenica da je i vukovarskih Srba bilo među braniteljima Vukovara u Domovinskom ratu.
Ocijenio je također kako Hrvatska nema budućnosti ako njezini građani jedini druge budu prepoznavali isključivo po nacionalnosti i vjerskoj pripadnosti.
Tijekom izlaganja nazvanog "Nema 'nas' i 'njih', svi smo mo građani RH" Mesić je spomenuo i optužbe u kojima se jugoslavenske komunističke vlasti tereti za mnoge zločine počinjene nakon Drugoga svjetskog rata te je rekao kako se takvim optužbama pokušava stvoriti dojam da se nakon Drugoga svjetskog rata nije ništa radilo, nego samo ubijalo.
"Najviše zabrinjava što takve pokušaje revizije povijesti podupiru i političke stranke u Hrvatskoj, jedne koje reviziju podržavaju, a druge šutnjom", rekao je Stjepan Mesić.