"Slovenija i Hrvatska su nas molile da im pomognemo naći zajedničke točke, a to smo i učinili do one točke za koju smo bili zamoljeni", rekao je Mussomeli u razgovoru za novi broj tjednika "Reporter".
"Mislim da je oštriji pritisak na Sloveniju došao od vaših europskih saveznika jer nisu htjeli da Slovenija priječi Hrvatsku u približavanju EU-u. No, u svakom slučaju nije bilo nikakvih prijetnji", rekao je Mussomeli u razgovoru za tjednik koji se smatra bližim oporbi desnog centra.
On je ta na taj način komentirao dosta rašireno uvjerenje u Sloveniji kako je Pahorova vlada "pokleknula" pod američkim pritiskom kada je pristala da se putem arbitražnog sporazuma deblokiraju hrvatski pristupni pregovori s EU-om.
U određenim političkim krugovima u Sloveniji postoji uvjerenje da je arbitražni sporazum o rješenju graničnog prijepora s Hrvatskom za Sloveniju "loš", jer premijer Pahor, koji ga je 2009. potpisao zajedno s hrvatskom premijerkom Jadrankom Kosor, nije uspio osigurati da se granični spor riješi još prije ulaska Hrvatske u Europsku uniju, za što se zalagala prijašnja slovenska vlada koju je vodio Janez Janša.
U razgovoru za tjednik "Reporter" prije tjedan dana takvo je mišljenje ponovio nekadašnji slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel, rekavši da je Pahor na arbitražni sporazum pristao pod pritiskom SAD-a te da se radi o Pahorovoj političkoj "hipoteci, pa bi Janša, ako opet postane premijer, mogao pokušati novim pregovorima doći do bilateralnog sporazuma s Hrvatskom o granici, mimo arbitražnog suda".
Mussomeli je u razgovoru za "Reporter" rekao da uloga SAD-a nije izlazila iz okvira političkog posredištva i da je Europska unija bila zainteresiranija da se spor između Hrvatske i Slovenije riješi, kako bi se deblokirali hrvatski pristupni pregovori.