BEOGRAD - Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović u petak je uputio pismo sudionicima sastanka poslovnih čelnika iz zemalja jugoistočne Europe što se održava u Aranđelovcu u Srbiji, u kojemu je izrazio potporu skupu te ukazao na značaj gospodarske suradnje u susjedstvu. Josipović je u pismu koje je, kako su izvijestili beogradski mediji, sudionicima pročitala izvršna ravnateljica Srpske asocijacije menadžera Maja Piščević, naveo kako je od početka davao potporu sastanku vodećih poslovnih ljudi u susjedstvu te dodao kako se zajedničkim snagama može postići više u cilju gospodarskog razvitka. Izrazivši žaljenje zbog nemogućnosti da nazoči skupu, hrvatski je predsjednik istaknuo značaj političke stabilnosti za gospodarsku suradnju među državama te podsjetio na riječi srbijanskog predsjednika Borisa Tadića, koji je na otvaranju skupa u četvrtak rekao kako nema bogate ni napredne zemlje koja je okružena siromašnim susjedima. Josipović naglasio kako je njegova politika i politika Hrvatske da stabilnoj i naprednoj Hrvatskoj treba stabilno i napredno susjedstvo. Dodao je kako ne može biti stabilnog gospodarstva u nestabilnim političkim uvjetima. Josipović je u pismu naveo kako ima još mnogo posla na izgradnji stabilnosti i posebice međusobnog povjerenja koje, kako je rekao, kriza neće pokolebati, te sudionicima skupa poručio kako od njih očekuje prijedloge i incijative, i da u tome mogu računati na pomoć Hrvatske. Pismo Josipovića pročitano je u završnici sastanka sto poslovnih čelnika jugoistočne Europe, održanog uz geslo "Dogovor za novo doba", koji je okupio poslovne čelnike iz Srbije, Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Crne Gore. Dvodnevni skup, tijekom kojega su poslovni čelnici iz zemalja sudionica razgovarali o rješenjima za jačanje konkurentnosti nacionalnih gospodarstava zemalja, ali i ukupnoga konkurentskog potencijala jugoistočne Europe, organizirali su Hrvatska udruga poslodavaca, Srpska asocijacija menadžera i Udruženje menadžera Slovenije.
ZAGREB - Ovogodišnja dobitnica Nobelove nagrade za mir Tawakul Karman u petak je izjavila da je nagrada pobjeda za Jemen i Arapsko proljeće a liberijska predsjednica Ellen Johnson-Sirleaf je rekla da je nagrada priznanje dugogodišnjim naporima njezina naroda na postizanju mira, pravde i razvoja, prenose agencije. Karman, Johnson-Sirleaf i liberijska mirovna aktivistica Leymah Gbowee dobitnice su ovogodišnje Nobelove nagrade za mir "za svoju borbu za prava žena i njihovu sigurnost", objavio je u petak Odbor za dodjelu nagrade u Oslu. Tawakul Karman, mirovna aktivistica koja je kratko vrijeme bila u pritvoru tijekom prosvjeda protiv jemenskog predsjednika Alija Abdulaha Saleha, agenciji Reuters je rekla da će se mirna revolucija u Jemenu nastaviti. "(Dodjela Nobelove nagrade) je pobjeda za jemenski narod, za jemensku revoluciju i sve arapske revolucije. To je poruka da je doba arapskih diktatura završeno. To je poruka ovom režimu i svim despotskim režimima da niti jedan glas ne može zaglušiti glas za slobodu i dostojanstvo", rekla je 32-godišnja Jemenka, jedna od tri dobitnice Nobelove nagrade za mir 2011. godine. "To je pobjeda za Arapsko proljeće u Tunisu, Egiptu, Libiji, Siriji i Jemenu. Naša će se mirna revolucija nastaviti dok ne svrgnemo Saleha i uspostavimo građansku državu", najavila je jemenska aktivistica. Liberijska predsjednica Ellen Johnson-Sirleaf ocijenila je da je nagrada priznanje za "mnoge godine napora na postizanju pravde, mira i promocije razvitka" od građanskog rata u Liberiji. "Vjerujem da smo mi, Gbowee i ja, dobili ovo u ime liberijskog naroda i zasluge pripadaju liberijskom narodu", rekla je Johnson-Sirleaf novinarima pred svojom rezidencijom u liberijskoj prijestolnici.
NEW YORK - Dobitnica Nobelove nagrade za mir Leymah Gbowee u petak je izjavila da je "zatečena" nagradom i da nije očekivala kako će je dobiti za svoj rad na prekidu rata u svojoj Liberiji i unapređenju života afričkih žena. "Nijema sam, zbunjena, svladana osjećajima", rekla je Gbowee u intervjuu u New Yorku gdje predstavlja svoje memoare "Mighty Be Our Powers". Kaže kako je u New York stigla noćnim letom iz San Francisca i kad je uključila telefon, saznala je da je dobila nagradu. Prije toga cijeli let nije s putnikom na susjednom sjedištu progovorila ni riječ, a onda se okrenula prema njemu i rekla: "Upravo sam osvojila Nobelovu nagradu". Gbowee (39), zagovornica "seksualnog štrajka" kao jedne od metoda da se završi liberijski građanski rat, nagradu dijeli s Ellen Johnson-Sirleaf, liberijskom predsjednicom, prvom ženom koja je izabrana na tu dužnost na slobodnim izborima u nekoj afričkoj zemlji. Treća je dobitnica Jemenka Tawakul Karman koja je nagradu opisala kao "pobjedu Arapskoga proljeća". "Sa i bez Nobela ja ću nastaviti raditi ono što radim jer ja sam simbol nade u svojoj zajednici... Gdje se i nema čemu nadati", rekla je Gbowee. "Ako ste simbol nade, onda to ne činite zato što očekujete nagradu nego zato što se to od vas očekuje", dodala je. Njezin pokret Žene za mir neki smatraju zaslužnim za završetak rata 2003. Počela je molitvama i pjesmama na ribarnici, zatim je pozvala žene i djevojke čelnika da partnerima uskrate seks dok ne polože oružje.
ZAGREB - Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon u petak je pozdravio vijest da su tri žene primile ovogodišnju Nobelovu nagradu za mir, ustvrdivši da je to "svjedočanstvo o snazi žena", a nobelovkama su čestitali i najviši dužnosnici Europske unije. "Prije svega, ovogodišnja dodjela Nobelove nagrade za mir ističe ključnu ulogu koje žene igraju u promicanju mira i sigurnosti, razvoja i ljudskih prava. Iz dubine srca čestitam svim trima dobitnicama", kazao je čelnik Ujedinjenih naroda. Dobitnice ovogodišnje Nobelove nagrade za mir su liberijska predsjednica Ellen Johnson-Sirleaf, liberijska mirovna aktivistica Leymah Gbowee i jemenska novinarka i aktivistica Tawakol Karman koje su se, kako je ocijenio Odbor za dodjelu Nobelove nagrade za mir u Oslu, istaknule "u borbi za prava žena i njihovu sigurnost". Johnson-Sirleaf (72) prva je predsjednica neke afričke zemlje izabrana na slobodnim izborima. Gbowee je mobilizirala i organizirala žene bez obzira na etničke i vjerske podjele kako bi se okončao rat u Liberiji i osiguralo sudjelovanje žena na izborima. Karman je odigrala vodeću ulogu u borbi za prava žena i demokraciju i mir u Jemenu. Ban Ki-moon nije čestitao prošlogodišnjem dobitniku Nobelove nagrade za mir, zatočenom kineskom disidentu Liu Xiaobu, zbog čega se našao na udaru udruga za ljudska prava. Europska unija, koja je bila među mogućim laureatima, čestitala je trima ženama na osvajanju te prestižne nagrade.
KABUL - Talibani najavljuju da će se boriti dok i posljednji strani vojnik ne ode iz Afganistana, vidi se iz priopćenja kojim je u petak obilježena deseta godišnjica početka američke vojne operacije u toj zemlji. Borba talibana u proteklom desetljeću "iako s malo oružja i opreme... Natjerala je okupatore koji su željeli ostati zauvijek, da dobro razmisle o svojoj poziciji", rekao je talibanski glasnogovornik Zabinula Mudžahid u priopćenju na engleskom. Predsjednik Hamid Karzai i njegovi zapadni saveznici dogovorili su se da će se sve strane borbene postrojbe vratiti kući do kraja 2014., ali Zapad je obećao da će financiranjem i obukom afganistanskih snaga sigurnosti nastaviti podupirati tu zemlju. U petak 10. listopada navršilo se deset godina otkad je počela američka vojna operacija u Afganistanu, pokrenuta zbog terorističkih napada na SAD 11. rujna 2001. Tom je operacijom svrgnut talibanski režim. Glasnogovornik NATO-ovih snaga rekao je kako NATO nema plan proslave toga datuma. Teško je, piše Reuters, ocijeniti napredak u afganistanskome ratu jer obje strane tvrde da su u boljem položaju. Nasilje se proširilo i na nekad miran sjever i zapad zemlje, a pobunjenici su izveli niz ubojstava utjecajnih ljudi. Nedavno je ubijen bivši predsjednik države. No snage NATO-a pojačale su nadzor nad nekadašnjim talibanskim uporištem na jugu zemlje.
MOSKVA - Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev u petak je izjavio da bi sirijski čelnici trebali odstupiti sa svojih položaja ako ne mogu provesti reforme no upozorio je i Zapad da ne pokušava svrgnuti predsjednika Bašara al-Asada. Čini se da Medvedevljeve izjave za cilj imaju potaknuti Asada na kompromis i popraviti sliku Rusije nakon što je blokirala nacrt rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a koji je osuđivao grubi obračun sirijskih vlasti s prodemokratskim prosvjednicima. On je također rekao da se Rusija protivi tomu da Zapad određuje promjene u Siriji. "Koristimo naše kanale i aktivno surađujemo sa sirijskim čelništvom, tražimo da sirijsko čelništvo aktivno provodi nužne reforme", prenijela je agencija RIA riječi Medvedeva njegovom predsjedničkom Vijeću sigurnosti. "Ako sirijsko čelništvo nije sposobno voditi takve reforme morat će otići no ta se odluka ne smije donijeti u NATO-u ili određenim europskim državama. Nju treba donijeti sirijski narod i sirijsko čelništvo", rekao je ruski predsjednik.
JOHANNESBURG - Južnoafrička mirovna ikona Desmond Tutu u petak je proslavio svoj 80. rođendan u crkvi u kojoj je propovijedao protiv apartheida, javljaju agencije i podsjećaju na njegovu nedavnu izjavu, povodom neizdavanja vize Dalaj lami, da je sadašnja vlada, Afrički nacionalni kongres (ANC), gora od one iz razdoblja apartheida. Tutu, dobitnik Nobelove nagrade za mir 1984., ostao je jedna od najslavljenijih osoba na svijetu i općenito ga se smatra južnoafričkim moralnim stupom. U krcatoj crkvi St. Georges okupili su se političari, rock zvijezde i župljani. "U ovoj je sobi samo jedna rock zvijezda, a to je nadbiskup Desmond Tutu", kazao je 'frontman' U2-a Bono. Tutu se povukao prije godinu dana sa svih javnih dužnosti.
WASHINGTON - Glavni republikanac u Kongresu SAD-a u petak je za prosvjednike na Wall Streetu rekao da su "rastuća rulja" koja pokušava podijeliti zemlju. Vođa većine u donjem domu Eric Cantor je u govoru konzervativnim biračima rekao "da je sve zabrinutiji rastućom ruljom koja zauzima Wall Street i druge gradove u zemlji". Labavo povezan pokret "Zauzmimo Wall Street" protiv gospodarske nejednakosti u SAD-u koji je prošlog mjeseca započeo u New Yorku raširio se po drugim gradovima SAD-a. U četvrtak je predsjednik Barack Obama na konferenciji za tisak rekao da "misli da su ljudi frustrirani" te da su "prosvjednici glas šire frustracije" američkim financijskim sustavom. U svom govoru u petak je Cantor, čini se, pokušao zbog te izjave napasti Obamu. "Vjerovali ili ne, neki su u ovom gradu zapravo oprostili sukobljavanje Amnerikanaca s Amerikancima", rekao je Cantor skupu "Valus Voters Summit". Na Cantorovu je izjavu skup od nekoliko stotina ljudi uglavnom reagiralo šutnjom.
PEKING - Dvojica mladića iz etnički tibetanskog područja na jugozapadu Kine zapalila su se u petak, objavila je aktivistička udruga Slobodni Tibet, podsjećajući da se radi o sedmom po redu činu samospaljivanja u posljednje vrijeme zbog kineske politike prema Tibetu. Mladići, 19-godišnji Choepel i 18-godišnji Khayang, navodno su bili budistički redovnici u samostanu Kirti, u pokrajini Sečuan, glavnom središtu otpora protiv kineske politike. Choepel je preminuo na mjestu događaja, dok se za Khayanga ne zna u kakvom je stanju i gdje se nalazi, dodaje se priopćenju udruge sa sjedištem u Londonu. Direktorica udruge Slobodni Tibet Stephanie Brigden je poručila da "međunarodna zajednica ne može više šutjeti na okrutnu represiju kineske države nad Tibetancima".
THAL - Arnold Schwarzenegger doputovao je u Austriju gdje je u petak posjetio svoj dom iz djetinjstva i otvorio muzej posvećen njegovu životu. Stotine obožavatelja okupilo se u austrijskom selu Thalu nedaleko od Graza kako bi vidjeli kalifornijskog guvernera i filmsku zvijezdu. "Iza nas je mala stara kuća, prebojana u žuto i nedavno renovirana. No ovdje sam proveo svoju mladost", rekao je 64-godišnji Schwarzenegger mnoštvu okupljenih obožavatelja u vrtu. Schwarzenegger je rekao da je muzej sada dom uspomena među kojima su prvi utezi koje je dizao kao tinejdžer i radni stol iz njegova guvernerskog ureda u Sacramentu. Schwarzenegger je rekao da se nada da će priča o njegovoj neuobičajenoj transformaciji iz bodybuildera u filmsku zvijezdu, pa zatim u političara nadahnuti druge. "Moja je velika želja da svi koji posjete ovaj muzej shvate da svatko može biti uspješan na svoj način. Svatko. Budite gladni! To je bio jedan od mojih prvih filmova (Stay hungry), i uvijek je bila moja filozofija. Ova kuća treba prenositi tu poruku", rekao je. Lokalni dužnosnici otkrili su u vrtu brončanu statuu mladog Schwarzeneggera kako golog torza napinje svoje mišiće u položaju bodybuildera. Schwarzenegger je rođen 1947. u Thalu, malom tradicionalnom štajerskom selu, a u SAD se preselio kada je imao 21 godinu.