"U pohodu koji je ukaljao obraz Crne Gore sudjelovalo je od 7500 do 20 tisuća vojnika. Dubrovnik, opkoljen i s kopna i s mora, branilo je manje od 700 slabo naoružanih dragovoljaca i policajaca", navode podgorički list Vijesti i portal Analitika i podsjećaju da je "agresija, koje se Crna Gora danas stidi, koštala života 166 crnogorskih građana, 92 hrvatska civila i više od 430 branitelja (vojnika, mornara i policajaca)".
Tijekom opsade, koja je trajala do svibnja 1992., na Dubrovnik su pale tisuće granata. Dubrovčani su mjesecima držani bez vode, struje i telefonskih linija, dok su, s druge strane, pljačkane kuće i imanja u okolini grada i Konavlima, navodi isti izvor.
Nevladina crnogorska organizacija "Akcija za ljudska prava" priopćila je kako do danas u Crnoj Gori nije pokrenut ni jedan kazneni postupak protiv bilo koje osobe zbog ratnih zločina izvršenih prilikom opsade Dubrovnika.
"Prošlo je 20 godina: Zašto nema nijedne istrage?", pitaju se Vijesti, iako su crnogorski državnici javno prihvatili odgovornost za štetu od organizirane pljačke na dubrovačkom ratištu, dodaje list.
Igrom slučaja u četvrtak navečer u crnogorskom narodnom kazalištu (CNP) koncert je održala Tereza Kesovija, čiju su kuću prije 20 godina opljačkali crnogorski rezervisti. "Kada bih razmišljala samo o ružnim stvarima, o onome što se dešavalo prije dvadeset godina, nikada ne bih došla u Crnu Goru. Nećemo živjeti u prošlosti", kazala je Kesovija. Dodala je kako je njezin dolazak u Crnu Goru "ruka pomirenja i pokušaj da nastavimo živjeti gdje smo stali jer smo suđeni jedni drugima".
Na njezinu koncertu u prepunom CNP-u bio je i predsjednik države Filip Vujanović.