Stručni djelatnici Javne ustanove Park prirode Kopački rit su posjetitelje, među kojima su bili članovi Izviđačkog kluba Tur iz Velike Gorice i Odred izviđača Samobor, upoznali s podacima o pticama u Ritu i načinom kako mogu odrediti o kojoj je ptici riječ.
Voditeljica Službe za prezentacijske aktivnosti te ustanove Ružica Marušić rekla je kako je Park prirode Kopački rit od svjetskog značaja po broju i vrsti ptica koje stalno ili povremeno nastanjuju ovo najočuvanije europsko močvarno stanište. U Kopačkom ritu do sad je zabilježeno 297 vrsta ptica, među kojima su mnoge zaštićene i u svjetskim razmjerima, poput orlova štekavaca; tu obitavaju brojne sive čaplje, crne rode, velike bijele čaplje, divlje patke i guske i ostale rijetke ptice, rekla je. Prema zadnjem zimskom prebrojavanju u Kopačkom ritu je bilo više od 22.000 ptica različitih vrsta, rekla je Marušić.
Prvi podatci o pticama Kopačkog rita potječu iz 18. stoljeća, a evidencija o odstrijeljenoj pernatoj divljači počela se voditi 1785. godine na gazdinstvu Belja. Kao posebnu zanimljivost istaknula je podatak da se u proljeće 1981. godine u Kopačkom ritu pojavila obalna čaplja što je prvi put zabilježeno u Hrvatskoj i ocijenjeno kao veliko čudo jer se ta ptica inače gnijezdi na zapadnoj obali Afrike od Mauritanije do Gabona.
Promatranje ptica (birdwatching) izuzetno je popularno u svijetu, gdje ima na milijune ljubitelja ptica koji dalekozorima, foto aparatima i kamerama bilježe život nebeskih letača, kazala je Ružica Marušić. Dodala je kako je to sve prepoznatljiviji oblik turističke ponude, te da Hrvatska za ljubitelje promatranja ptica spada u sam vrh svjetskih destinacija.