Taj list - solarna ćelija izrađena od silicija, s različitim katalitičkim materijalima pričvršćenim s obje strane lista - ne treba nikakvo izvanjsko napajanje ni kontrolni strujni krug da bi funkcionirao, rekli su znanstvenici.
Dovoljno je staviti list u spremnik s vodom i izložiti ga sunčevoj svjetlosti, navodi Daniel Nocera, profesor u Massachusetts Institute of Technology (MIT), glavni autor rada objavljenog u američkom časopisu Science od 30. rujna.
List tada ubrzano počinje proizvoditi veliku količinu mjehurića kisika na jednoj strani, a vodika na drugoj.
Kada se list stavi u posudu sa stijenkom kojom se dvije površine lista odvoje, proizvedeni mjehurići se mogu skupiti, pohraniti i poslije koristiti za proizvodnju električne energije.
Ako se ti mjehurići kisika i vodika stave u gorivu ćeliju, oni se ponovo spoje i nastaje voda, pri čemu se stvara električna energija, rekao je Nocera.
Ideja je u začetku, ali ima golemi potencijal, dodaje taj znanstvenik, ističući da ovom sustavu ne trebaju žice, lagan je i, osim uređaja za skupljanje i pohranjivanje mjehurića kisika i vodika, ne zahtijeva puno dodatne opreme.
Ovaj novi sustav nije još spreman za komercijalnu proizvodnju, budući da još treba usavršiti sustav skupljanja i pohranjivanja, napominje profesor.
Stvaranje ovog umjetnog lista je tek prvi korak, ali korak koji "ide u dobrom smjeru", zaključio je.