FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Počelo prvo suđenje za žrtve u L'Aquili

L'AQUILA, 20. rujna 2011. (Hina/AFP) - Suđenje sedmorici znanstvenika za ubojstvo iz nehaja, jer su podcijenili opasnosti od potresa koji je 2009. pogodio L'Aquilu, počelo je u utorak u tom gradu u središnjoj Italiji u odsutnosti većine optuženika.

"Jednostavno tražimo pravdu", izjavio je glavni odvjetnik u L'Aquili Alfredo Rossini.

Obitelji žrtava i druge civilne strane u parnici traže 50 milijuna eura odštete s kamatama.

Od sedmorice optuženika samo je jedan bio u sudnici, Bernardo De Bernardinis, bivši visoki dužnosnik civilne zaštite.

"Važno je da sam ovdje jer je to moj zavičaj. Ja sam iz Abruzza i dugujem to ovim ljudima", rekao je De Bernardinis na početku ročišta.

Sudi se članovima povjerenstva za procjenu opasnosti koje je u L'Aquili na sastanku 31. ožujka 2009., šest dana prije potresa s više od 300 žrtava, podcijenilo rizike dajući stanovništvu suviše umirujuće informacije o opasnostima.

"Bilo je dovoljno reći da stanje uopće nije pod nadzorom te podignuti šatorsko naselje kako bi ljudi izabrali hoće li ostati u svojim domovima ili se skloniti", ocijenio je Vincenzo Vittorini, liječnik utemeljitelj udruge "309 mučenika", koji je u potresu izgubio suprugu i kćer.

U protivnom bi stanovništvo moglo poduzeti mjere da se bolje zaštiti u L'Aquili gdje je tlo podrhtavalo više mjeseci prije potresa.

Među sedmoricom optuženika poznata su imena talijanske znanosti kao što su prof. Enzo Boschi, donedavno predsjednik Nacionalnog zavoda za fiziku i vulkanologiju (INGV) i profesor fizike na genovskom sveučilištu Claudio Eva.

Alfredo Biondi, branitelj profesora Eve, istaknuo je da "suđenje počiva na vrlo krhkoj osnovi, da se ne može suditi znanosti" i podsjetio da je njegov branjenik na rečenu sastanku kazao kako "nitko ne može isključiti potres velikih razmjera".

Po optužnici objavljenoj 25. svibnja, sedmorica su optužena za "nemar i nerazboritost jer su iznijeli približnu, uopćenu i nedjelotvornu procjenu opasnosti od potresa". Premda se cijela znanstvena zajednica slaže u mišljenju da se potres ne može predvidjeti, smatraju da u L'Aquili javnost nije bila dobro obaviještena.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙