“Iako ima malih pomaka, Hrvatska nije izašla iz krize. Nije to međutim isključivo rezultat naših slabosti, već i globalne krize”, kazao je Josipović, istaknuvši da nije dovoljno napravljeno ni kada su strane investicije u pitanju. “Nisam zadovoljan stanjem u gospodarstvu, iako ima i dobrih primjera uspješnih tvrtki”.
Predsjednik je hrvatskim iseljenicima kazao da je pred izbore u Hrvatskoj retorika zaoštrena i “da se priče malo zaoštravaju, da se svi ljutimo, ja prigovaram, ali postoji veliki prostor za napredak i Hrvatska ima dobru perspektivu”. Predsjednik je najavio da će izbori biti najvjerojatnije 4. prosinca.
I dalje je, po riječima predsjednika Josipovića, ključna borba protiv korupcije, koja nema stranačke boje i treba je iskorijeniti. Važno je, istaknuo je Predsjednik srediti i odnose sa susjedima, jer ima i dalje ozbiljnih problema, od graničnih pitanja, nestalih osoba do podjele imovine bivše države.
Hrvatski iseljenici u razgovoru s Ivom Josipovićem u Stalnoj misiji RH pri Ujedinjenim narodima posebno su se interesirali kakvo je predsjednikovo mišljenje o radu međunarodnog suda u Haagu i presudama generalima Gotovini i Markaču.
“To je osjetljivo pitanje. U Domovinskom ratu nažalost bilo je zločina, ali je Hrvatska vodila pravedni, obrambeni rat. Osobno, kao pravnik, nisam zadovoljan rezultatima suđenja u Haagu i ne samo kada je riječ o hrvatskoj strani. Nisam siguran ni da su se s hrvatske strane tamo našli pravi ljudi”, kazao je predsjednik Josipović.
“Ali, mi moramo prihvatiti odluke suda, Hrvatska mora poštivati pravni sustav”.
Josipović je kazao da “griješe i domaći sudovi, ali i međunarodni”.
Na pitanje kako komentira najavljeno okupljanje Hrvata u Haagu u znak podrške generalima Gotovini i Markaču Josipović je kazao da to spade u slobodu izražavanja. “Osobno mislim da to neće koristiti generalima”.
Hrvatski iseljenici postavili su predsjedniku Josipoviću niz pitanja, a ponajviše ih je zanimalo kakvi su uvjeti studiranja u Hrvatskoj, rezultati turističke sezone, ulaganja u Zračnu luku Zagreb, te sudbina ministarstva za iseljeništvo. Na izravno pitanje može li Hrvatsku zadesiti sudbina Grčke Josipović je kazao da se poduzimaju reforme kako se to ne bi dogodilo. “Ali o socijalnoj pravdi bilo koja vlada koja će doći morat će voditi računa”. Kada je riječ o širokoj neimaštini Josipović je kazao da će osobno učiniti sve da do toga ne dođe.