Predsjednik Josipović istaknuo je da Hrvatska jest i da će ostati pomorska zemlja. Rekao je da povijest govori o tome da se morem koristila za napredak, ali i o tome da su na moru bili veliki hrvatski junaci koji su od davnih vremena do Domovinskog rata za svoj hrvatski narod izvojevali velike pobjede i donijeli mu slobodu.
Ovo je prilika da razmislimo i o budućnosti, rekao je Josipović, naglasivši da more nismo još dovoljno iskoristili te da će možda najvažniji europski prometni koridor ići preko Rijeke, koja ima veliku pomorsku i prometnu perspektivu.
Prisjetivši se pomorske tradicije u vlastitoj obitelji, Josipović je još rekao da se bez znanja i visokog obrazovanja ni u kojoj djelatnosti ne može napredovati te da se riječko sveučilište razvija velikim i lijepim koracima. Mladim naraštajima studenata pomorskog fakulteta poželio je da „poput slavnih predaka uđu u povijest“.
Izaslanik ministra obrane i načelnika Glavnog stožera OS RH zapovjednik HRM-a kontraadmiral Ante Urlić istaknuo je da je riječki pomorski fakultet jedna od vodećih znanstveno-istraživačkih i visokoškolskih obrazovnih ustanova u pomorstvu i u Hrvatskoj i na Mediteranu. Podsjetio je da je na današnji dan prije 20 godina predsjednik Republike Hrvatske za zapovjednika HRM-a imenovao tadašnjeg admirala flote Svetu Leticu Barbu, istaknuvši da je Domovinski rat bio istinski iskaz junaštva, domoljublja i žudnje za slobodom.
Nakon svečanosti predsjednik Josipović otvorio je navigacijski laboratorij GNSS za proučavanje učinaka "svemirskog vremena", prvi takav laboratorij u Hrvatskoj, a uzvanici su posjetili izložbu tiskovina koje su se upotrebljavale u obrazovanju kadrova Carsko-kraljevske Vojno- pomorske akademije u Rijeci od 1866. Do 1914.
Današnji Pomorski fakultet u Rijeci počinje djelovati 1866. kad je u zgradi riječke bolnice počela s radom austrougarska Vojno-pomorska akademija, koja je od 1889. djelovala kao Carko-kraljevska Vojno-pomorska akademija. Akademija prestaje s radom u Rijeci 1914., kad se seli u Beč.
Po podatcima s Pomorskog fakulteta, Vojno-pomorsku akademiju u Rijeci završili su među ostalima hrvatski admiral Maksimilijan Njegovan (1858.-1930.) te jedan od najpoznatijih časnika austrougarske mornarice i prvi zapovjednik mornarice Države Slovenaca, Hrvata i Srba hrvatski admiral Janko pl. Vuković Podkapelski (1871.-1918.).
Na Vojno-pomorskoj akademiji kao suradnik je djelovao svjetski poznati fizičar Ernst Mach, koji je s profesorom na akademiji Peterom Salcherom i direktorom Visoke riječke komercijalne škole Šandorom Rieglerom istraživao nadzvučne brzine i teoriju proboja zvučnog zida.
Predsjednik Josipović danas boravi u Rijeci. Nakon svečanosti na pomorskom fakultetu razgledat će bazene na Kantridi, a na Korzu će se na kavi družiti s građanima.