Primopredaja je proslavljena svečanim koncertom prvaka Opere zagrebačkog HNK u Hrvatskom domu u Glini, a uz predstavnike donatora i brojne goste nazočio mu je i predsjednik Republike Ivo Josipović.
Cilj nam je omogućiti jednake obrazovne i kulturne mogućnosti, bez obzira je li riječ o manjim mjestima ili velikim gradovima, kako bi i manje sredine imala priliku čuti dobre koncerte, pogledati vrijedne izložbe ili predstave, rekao je predsjednik na svečanosti.
Kao važan dio hrvatske kulturne politike istaknuo decentralizaciju, kako bi i manja mjesta ponovno postala rasadištem hrvatske umjetničke i znanstvene inteligencije.
Zadovoljstvo realizacijom projekta iskazali su, u ime donatora, tajnik HAZU-a Slobodan Kaštela i izaslanik zagrebačkog gradonačelnika Miodrag Demo.
Kaštela je podsjetio kako je donatorski projekt "Pijanino na dar" pokrenuo voditelj Hrvatskog kulturnog kluba, filmski redatelj Šime Šimatović s ciljem da se hrvatskim školarcima omogući bavljenje glazbom i u siromašnijim sredinama, stradalima u ratu, u kojima škole nemaju taj instrument.
Akcija "Pijanino na dar" počela je u Vukovaru a nastavljena je u Iloku, Tovarniku, Slunju, Kijevu, Udbini i drugim mjestima, da bi danas u Glini bio doniran 50. pijanino, rekao je Kaštela.
Izaslanik zagrebačkog gradonačelnika Miodrag Demo podsjetio je pak da je Glina bila jedan od simbola obrane Hrvatske u Domovinskom ratu. Osvrnuo se i na inicijativu nekih udruga, koje su ovoga ljeta tražile da se ime Hrvatskog doma u Glini promijeni u ono koje je zgrada imala prije 1995., poručivšida se to neće dogoditi. "Glina je hrvatski grad i tako će i ostati", istaknuo je Demo.
Svečanosti u Glini bile su nazočne i saborske zastupnice Marijana Petir i Brankica Crljenko, gradonačelik Gline Milan Bakšić, sisačko-moslavačka županica Marina Lovrić Merzel, izaslanik ministra kulture Igor Cindrić te dugi ugledni gosti.