HND u priopćenju navodi da prema novom ZKP-u, državni odvjetnici (županijski i općinski) u potpunosti koordiniraju rad policije te vode istrage, a samim time postali su nadležni i za izvještavanje javnosti o većini "crnih" događaja te istražnih postupaka.
Napominje da policija, kako je rečeno novinarima na radnom sastanku u MUP-u, može samostalno dati informacije za kaznena djela za koja je predviđena maksimalna kazna do pet godina zatvora.
Za sve ostalo nužne su konzultacije s nadležnim državnim odvjetništvom, što, upozoravaju u HND-u, usporava izvještavanje javnosti, "a kako smo se uvjerili u nekoliko slučajeva do sada (teška prometna nesreća u Zagrebu, ubojstvo u Gospiću, pronalazak mrtvog tijela u Čazmi...) i potpuno onemogućava dobivanje bilo kakvih detaljnijih službenih informacija".
Naglašavaju da se zbog toga prikupljanje kvalitetnih podataka o nekom događaju svodi na razgovore sa susjedima, očevicima ili pak neslužbene izvore, te veću ili manju uspješnost u kontaktiranju nadležnog državnog odvjetništva.
Ne ulazeći u probleme što ih je novi ZKP donio u radu Državnom odvjetništvu i policiji, HND traži da se čim hitnije uspostavi normalan tijek informacija o "crnim" događajima koji su od interesa za javnost.
Pokazalo se, dodaje, da radni sastanci koje su novinari održali u DORH-u i MUP-u nisu bili dostatni, te stoga predlaže hitan zajednički sastanak svih nadležnih za odnose s javnošću u tim tijelima kako bi se u okvirima odredaba novog ZKP-a ostvario čim bolji protok novinarima potrebnih informacija.
"Policija ima uhodanu mrežu glasnogovornika i tradiciju odnosa s medijima, dok državna odvjetništva tek rade na tome. Ne možemo prihvatiti da se u prijelaznom razdoblju uskraćuju informacije na koje svi građani imaju pravo", ističu u HND-u.
Kolege novinare pozivaju da prijave sve probleme u dobivanju informacija od policije ili tužiteljstva, kako bi o tome izvijestili i glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića te ministra unutarnjih poslova Tomislava Karamarka i ravnatelja policije Olivera Grbića.