FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Crtači stripova ne mogu odoljeti temi 11/9

PARIZ, 8. rujna 2011. (Hina/AFP) - Ni deset godina poslije terorističkih napada na njujorške tornjeve blizance autori stripova ne mogu odoljeti temi 11. rujna, pokazuje nedavno objavljen zajednički album "12. rujna, Amerika poslije" (nakladnik Casterman) u kojem 19 crtača i scenarista propituje razvoj Sjedinjenih Država.

U tom zajedničkom djelu, kojemu je naslovnicu realizirao francuski crtač stripova Enki Bilal, novinari, književnici, crtači i scenaristi stripova, razmjenjuju stajališta, izražavajući se svaki svojim medijem: stripom, novinskim člankom, romanom, ilustracijama. Cjelokupan materijal bit će prikazan na izložbama u Parizu i New Yorku.

Među crtačima je i Amerikanac Art Spiegelman, do danas jedini autor stripa nagrađen Pulitzerovom nagradom (1992. za "Maus" o progonu Židova). Spiegelman je 2004. objavio album "U sjeni mrtvih tornjeva" o napadima 11. rujna.

Svoj doprinos dao je i američki književnik Russell Banks pismom koje će za 20 godina pročitati njegov unuk. "Držali smo potrebnim da ratujemo po cijelom svijetu, čak i na našem tlu, manje više stalno. Zbog toga ne samo da smo postali država-policajac, postali smo država-garnizon".

U stripovima, međutim, na temu 11/9 zadnjih deset godina prevladava trauma zbog tragedije. U autobiografskom romanu "Utorak, 11. rujna", danski crtač Henrik Rehr, koji je živio blizu WTC-a opisuje kako je nakon napada ostao bez vijesti o svojoj obitelji. Tom se temom u "Jedanaestom danu" bavi i Francuskinja Sandrine Revel koja je tragala za nestalim bratom (2002).

U knjizi "American Widow", iz 2009., Amerikanka Alissa Torres, uz ilustratora Sungyoon Choija, bavi se temom žalovanja žene u sedmom mjesecu trudnoće koja je u napadima izgubila supruga.

Neki su autori humorom progovorili o napadima, kao belgijski crtač Johan de Moor koji je objavio "12. rujna" (2005.), zatim "Razotkriven Bin Laden" (2009.) te "Bush & Ben" (2010.).

Američki autori stripova reagirali su brzo nakon napada te je jedva nekoliko dana kasnije John Romita Jr u stripu "Amazing Spiderman" objavio scenu u kojoj čovjek-pauk stoji nemoćan pred dramom. Kasnije se pojavio i strip u kojem se u sličnoj situaciji našao Superman.

Zanimljivo je da su crtači stripova predvidjeli rušenje tornjeva. Tu je temu obradila epizoda Wonder Woman iz 1984., te Spiderman 1991. U Francuskoj je crtač Enki Bilal u svojem stripu raznio Eiffelov toranj 1998., u epizodi "Le sommeil du monstre" (Monstrumov san).

Danas se crtači nastoje osvetiti počiniteljima pa se tako maskirani junak obračunava s Al Kaidom u stripu "Holy Terror" Franka Millera.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙