Dok je trajao postupak prodaje Radija 101 tvrtki Media Servis, hrvatski je parlament promijenio zakon o elektroničkim medijima pa je zabranjen prijenos koncesije i time onemogućena prodaja radija, a novinar Glasa Istre Zoran Angeleski dobio je otkaz zbog javnog nastupa iako tvrdi da nije govorio u ime medija za koji radi.
"Vjerujemo da takav, čini se, politički motivirani čin samo šteti medijskom pluralizmu i medijskim slobodana te naposljetku i demokratskome procesu u Hrvatskoj", napisao je u ponedjeljak predsjednik europske federacije novinara (EFJ) Arne Koenig premijerki Jadranki Kosor i ministru Jasenu Mesiću.
"Pišemo vam u ime Europske novinarske federacije (EFJ), regionalne skupine Međunarodne novinarske federacije, koja predstavlja više od 260 tisuća novinara u više od trideset europskih zemalja, među ostalima i zemljama Europske unije, a da bismo izrazili veliku zabrinutost (1) zbog kritične situacije u kojoj je slavna i cijenjena radijska postaja Radio 101 te (2) zbog potpuno neopravdana otkaza novinara u listu Glas Istre", kaže se u Koenigovu pismu.
U pismu se kaže kako je ECJ svjestan da je Radio 101, "predvodnik medijskih sloboda u Hrvatskoj", (već neko vrijeme) "u teškim financijskim problemima te je početkom godine bio prisiljen proglasiti bankrot. No zahvaljujući angažmanu novinara i novoga glavnog urednika uspjeli su osigurati budućnost radija pronalaskom novoga vlasnika, Media Servisa iz Zagreba. Obaviješteni smo da su u tome razdoblju vlada i parlament dopunili zakon o medijima i zakon o elektroničkim medijima koji ne dopuštaju prijenose koncesija u elektroničkim medijima", kaže se u pismu.
ECJ drži da je zbog toga stradao Radio 101 iako je u postupak prodaje ušao u vrijeme promjene zakona. "Prva je žrtva bio Radio 101 koji je postupak prodaje počeo u razdoblju promjene zakona. Vijeće za elektroničke medije čekalo je s odlukom o tome smije li se Radio 101 prodati do poslije 10. kolovoza, kad je na snagu stupio novi zakon. (Vijeće) je donijelo odluku protiv prodaje", kaže se u pismu.
ECJ je informiran o tome da će "uprava Radija 101 žaliti protiv te odluke na temelju činjenice da je proces prodaje počeo prije nego što su prihvaćene dopune zakona o medijima".
Budući da ECJ vjeruje kako takav čin šteti medijskom pluralizmu i slobodama, predsjednik ECJ-a Koenig u pismu poziva premijerku Kosor i ministra Mesića "da pronađu rješenje za budućnost Radija 101 i omoguće njegovim angažiranim i predanim novinarima da ispunjavaju svoju misiju i nastave s nezavisnim novinarskim radom kakvim se bave od devedesetih godina".
U pismu se premijerki i ministru skreće pozornost i na "jedno drugo kršenje prava novinara u pisanim medijima", u vezi s izvanrednim otkazom koji je novinaru Angeleskome dao vlasnik Glasa Istre Albert Faggian zbog javnoga istupa u vezi s projektom Brijuni Riviera.
EFJ i Hrvatsko novinarsko društvo "zaprepašteni su nedavnim otpuštanjem novinara (kojega je otpustio) vlasnik Glasa Istre Albert Faggian", jer se taj otkaz "ne može opravdati nijednim modernim zakonom o medijima ili zakonom o radu.
"Obaviješteni smo da je Faggian i prije više puta kršio zakon pri preuzimanju tvrtke, otkazivanju postojećega kolektivnog ugovora i smanjivanja plaća. Voljeli bismo da i vi detaljnije istražite prekršaje toga vlasnika medija", kaže se pismu ECJ-a.
Uprava "Glasa Istre" tvrdi da je novinar Zoran Angeleski dobio izvanredni otkaz ugovora o radu jer se na sjednici pulskoga Gradskog vijeća, na kojoj se raspravljalo o projektu "Brijuni rivijera" predstavio kao novinar tog lista, a ondje je zapravo bio kao član inicijative "Volim Pulu" koja se usprotivila tom projektu.