Dokumenti pronađeni u napuštenom uredu šefa Gadafijevih obavještajaca u Tripoliju pokazali su da su britanska i američka obavještajna služba pomagale Gadafiju u progonu libijskih disidenata, objavio je u subotu Human Rights Watch.
Očekuje se da u ponedjeljak u 16:30 u obraćanju parlamentu britanski premijer David Cameron reagira na tvrdnje o mogućem britanskom sudjelovanju u mučenju u Libiji, najavio je njegov glasnogovornik.
Po njegovim riječima, istraga koju je lani pokrenula vlada, a da se utvrdi jesu li službe sigurnosti znale za mučenje osumnjičenika za terorizam na stranome tlu, mogla bi istražiti i nove optužbe u vezi s Libijom.
Tu istragu vodi povjerenik za obavještajne službe i nekadašnji sudac žalbenoga suda Peter Gibson, a uglavnom istražuje slučaje osumnjičenika koji su bili pritvoreni u zaljevu Guantanamu.
"Svakako je moguće da ta istraga razmatra i druge slučaje ozbiljnih optužba", rekao je Cameronov glasnogovornik. "Još nije sasvim jasno o čemu je riječ... I upravo bi zato jedna istraga, Gibsonova istraga, mogla to pitanje razmotriti na pravi način", dodao je.
Po njegovim riječima, dokumenti pronađeni u Tripoliju imaju veze s prethodnom britanskom laburističkom vladom koja je bila na vlasti 13 godina, a smijenjena je na izborima 2010. "Sadašnji ministri ne bi imali pristup tim dokumentima", rekao je.
Dokumente je otkrila organizacija za zaštitu ljudskih prava u napuštenim uredima nekadašnjega šefa libijskih obavještajaca i ministra vanjskih poslova Muse Kuse koji je iz Libije pobjegao u London, a onda naglo otišao i odande, navodno u Katar.
Sadašnji vojni zapovjednik Tripolija iz redova nacionalnoga prijelaznog vijeća Abdel Hakim Belhadž bio je među osobama koje je CIA zarobila i poslala u Libiju, objavio je Human Rights Watch.
Belhadž je rekao da su ga CIA-ini agenti mučili prije prijevoza u Libiju, a onda je mučen u zloglasnome tripolskom zatvoru Abu Salimu.