FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Tadić o izjavama premijerke Kosor u Prištini

BEOGRAD, 26. kolovoza 2011. (Hina) - Srbijanski predsjednik Boris Tadić izjavio je u petak, upitan za komentar posjeta predsjednice hrvatske vlade Jadranke Kosor Prištini, kako se partnerstvo Hrvata i Albanaca ne smije graditi na štetu trećih – u ovom slučaju srpskog naroda te dodao kako se Kosor koristi raspirivanjem starih neprijateljstava radi ostvarivanja financijske koristi Hrvatske.

Tadić je, u intervjuu agenciji Tanjug, kazao da veličanje ratnih zločinaca, misleći na nedavni pozdrav hrvatske premijerke generalima u Haagu, izrečen u Kninu, kao i njen posjet Kosovu, ne mogu pridonijeti unapređenju odnosa Srbije i Hrvatske, nazvavši takvo ponašanje "neeuropskim".

"Partnerstvo Hrvata i Albanaca se ne smije graditi na štetu trećeg, u ovom slučaju srpskog naroda", kazao je Tadić. ''Nemoguće je ako ste demokrat upućivati pozdrave ljudima koji su optuženi za zločine protiv čovječnosti", dodao je Tadić, naglasivši da on, kao predsjednik, nikada sebi ne bi dopustio da pozdravi optužene ili osuđene u Haaškom tribunalu jer su, kako je rekao, oni koji su osuđeni u Haškom tribunalu ljudi koji su učinili mnogo protiv civilizacije.

Tadić je, navodi se, izrazio razočaranost jer Europska unija (EU) nije reagirala na takvo ponašanje predstavnika hrvatske vlade te naveo kako je to stajalište iznio i u razgovoru s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, kojoj je prenio i nezadovoljstvo time što se deset mjeseci čeka na formiranje komisije koja bi se bavila istragom trgovine organima Srba otetih na Kosovu, s čime se u vezu dovode i najviši predstavnici vlasti u Prištini.

Srbija se, kako je rekao, za razliku od nekih drugih vlada u regiji, dosljednom miroljubivom i dobrosusjedskom politikom zalaže za debalkanizaciju Balkana i uvažavanje interesa svih naroda.

"Želimo dobro svim narodima, još jednom naglašavam, i albanskom narodu, jer Srbija je griješila prema albanskom narodu u prošlosti, kao što su i albanske institucije na Kosovu griješile prema Srbima", istaknuo je Tadić.

Njemački mediji u petak izvještavaju kako je, nakon što je u nedavnom posjetu Beogradu Merkel kao jedan od uvjeta da Srbija dobije status kandidata za članstvo u EU navela ukidanje paralelnih srbijanskih institucija na sjeveru Kosova, Tadić kazao kako je to neprihvatljivo te da je Srbija odbila takav zahtjev.

Prenoseći dijelove jučerašnje Tadićeve izjave u kojoj odgovara na zahtjeve Angele Merkel, magazin ''Fokus'', navodi kako je Srbija odbila zahtjev za povlačenje svojih institucija te da je srbijanski predsjednik rekao kako Srbija neće napustiti svoj narod na Kosovu, dok radio ''Deutsche Welle'' izvještava kako je Srbija odbila zahtjev unatoč tome što to može utjecati na proces njezina približavanja europskim integracijama.

Tadić je, prenijela je televizija N-TV, nakon istupa njemačke kancelarke rekao kako je neprihvatljiv zahtjev za ukidanjem institucija na sjeveru Kosova iako to može omesti put Srbije ka EU.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙