Europska noć šišmiša obilježava se već 15 godina diljem Europe pod okriljem EUROBATS-a, a uz to se ova i sljedeća godina obilježavaju kao Godine šišmiša - 2011. na razini Europe, a 2012. kampanja se proširuje na cijeli svijet pod pokroviteljstvom UN-ova programa za okoliš (UNEP) i Konvencije o migratornim vrstama (CMS). Pokrenuta je i zajednička internetska stranica Godine šišmiša na adresi http://yearofthebat.org/.
Na svijetu ima više od 1150 vrsta šišmiša koje čine petinu ukupnog broja vrsta sisavaca. Od toga je 177 vrsta ugroženo, čak 204 vrste nisu dovoljno poznate, a pet ih se vodi kao izumrle.
U Hrvatskoj će se Europska noć šišmiša ove godine obilježiti u Parku prirode Medvednici, Parku prirode Kopačkome ritu, Nacionalnom parku Krki, Nacionalnom parku Brijunima i Zoološkome vrtu grada Zagreba, a razne aktivnosti planiraju i Državni zavod za zaštitu prirode te javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Vukovarsko-srijemske i Krapinsko-zagorske županije, doznaje se u Ministarstvu kulture.
Hrvatska je od 2000. jedna od 33 zemlje članice Sporazuma o zaštiti europskih populacija šišmiša, koji obuhvaća Europu i Sredozemlje i sa svojih 35 vrsta, od 52 vrste na tom području, jedna je od najbogatijih faunom šišmiša. U Hrvatskoj se jedna vrsta smatra regionalno izumrlom, tri su vrste ugrožene, tri su rizične, pet je nedovoljno poznatih vrsta i pet potencijalno ugroženih, tako da se za 50 posto vrsta na teritoriju Hrvatske moraju primijeniti različite aktivnosti vezane uz zaštitu i praćenje i promatranje.
U Državnom zavodu za zaštitu prirode ističu kako su šišmiši iznimno važan dio svjetskih ekosustava - bitna su karika u prirodnom obnavljanju tropskih šuma, oprašivanju mnogih biljaka koje cvatu noću i kontroliranju brojnosti noću aktivnih kukaca te su tako pokazatelj zdravlja okoliša. Šišmiše ugrožava gubitak skloništa i lovnog staništa. Iznimno dugo žive, imaju samo jedno mladunče na godinu, a budući da je njihova smrtnost viša i od 50 posto, populacije pojedinih vrsta vrlo se teško oporavljaju.
U subotu, 27. kolovoza, Javna ustanova Park prirode Medvednica organizira Noć šišmiša od 11 do 19 sati kod Planinarskog doma Glavice. Za najmlađe posjetitelje bit će organizirane igra potrage za šišmišima i različite radionice, svoj rad predstavit će udruge koje se bave istraživanjem i zaštitom šišmiša, posjetitelji će moći doznati sve o navikama šišmiša, koristi od njih i njihovoj ugroženosti, a prikazat će se i rad ultrazvučnog detektora koji pretvara ultrazvuk šišmiša u zvuk koji čovjek može čuti.
Prezentacije o važnosti šišmiša u ekosustavu te demonstraciju ultrazvučnog detektora organizira u subotu i Park prirode Kopački rit, a u ponedjeljak, 29. kolovoza, i Javna ustanova Nacionalni park Krka.
U subotu, 3. rujna, tradicionalna Noć šišmiša održat će se u Zoološkome vrtu grada Zagreba, gdje će posjetitelji pod okriljem noći moći upoznati šišmiše i sudjelovati u edukativnim radionicama.
U petak, 9. rujna, Europska noć šišmiša obilježit će se u Nacionalnom parku Brijunima također edukativnim radionicama za djecu i slušanjem šišmiša uz pomoć ultrazvučnog detektora.
Krajem rujna Državni zavod za zaštitu prirode organizira noć slušanja šišmiša na potezu Lenucijeve potkove u Zagrebu, a bit će predstavljene i publikacije o šišmišima koje je Zavod tiskao u povodu Godine šišmiša.
Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko-zagorske županije organizirat će radionice u eko-osnovnim školama na području te županije od listopada 2011. do ožujka 2012. godine, a Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Vukovarsko-srijemske županije organizirat će prezentacije o značenju šišmiša u šumskim ekosustavima.
Prigodne aktivnosti s temom šišmiša najavljene su i na riječkom području krajem rujna, a organizirat će ih Prirodoslovni muzej Rijeka, grad Rijeka i Hrvatsko biospeleološko društvo.