Preporuke se osobito odnose na osobe oboljele od kroničnih i kardiovaskularnih bolesti, ističe se u priopćenju Centra.
U razdoblju od 10 do 17 sati starije se osobe nikako ne bi smjele izlagati suncu, poglavito ne stariji srčani bolesnici i gerijatrijski bolesnici oboljeli od šećerne bolesti, a onda kada to čine svakako moraju zaštiti glavu pokrivalom.
Nužno je dnevno uzimati do dvije litre tekućine, bilo kao osam čaša negazirane vode bilo u obliku juha, variva ili čajeva, te izbjegavati pržena, pohana, slatka i jako zasoljena te začinjena jela i konzumirati puno sezonskog voća i povrća.
Osim pridržavanja uputa o liječenju i kontrolnih uputa liječnika o uzimanju lijekova, starije bi osobe trebale učestalije kontrolirati krvni tlak, a za svaku se pojavu glavobolje, mučnine, vrtoglavice ili dehidracije hitno javiti liječniku.
Nadalje, članovi obitelji, prijatelji, susjedi, znanci i članovi udruga u skrbi za starije trebali bi u vrijeme vrućih ljetnih mjeseci učestalije kontaktirati stariju osobu, čak i po nekoliko puta dnevno kada se radi o osobama slabijih funkcionalnih sposobnosti.
Također, osim redovitog održavanja higijene starijeg čovjeka i njegovog okoliša i strogog pridržavanja uputa liječenja i kontroliranog uzimanja lijekova, za starije je osobe ključno nastaviti s trajnim tjelesnim i psihičkim aktivnostima uz redovito kretanje isključivo u jutarnjim i večernjim satima uz što više boravaka u prirodi a, ukoliko je riječ o teže pokretnim osobama, nužno je redovito višesatno provjetravanje prostorija.
U priopćenju se također upozorava da starija osoba nužno uz sebe uvijek mora nositi svoje osnovne podatke - ime i prezime, godinu rođenja, adresu stanovanja i broj telefona kontakt osobe.