Svake tri sekunde udaje se po jedna djevojka mlađa od 18 godina, što je 10 milijuna svake godine. Udaju se često bez pristanka i katkad za puno starijeg muškarca, a takva je praksa najraširenija u Africi, na Bliskom istoku i u jugoistočnoj Aziji, navodi humanitarna organizacija Plan UK.
"To je jedan od najvećih izazova našeg doba i moramo progovoriti u ime milijuna djevojčica udatih bez njihove volje", navodi čelnica Plan UK Marie Staunton u uvodniku globalnog izvješća o udaji djevojčica.
Prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o pravima djeteta brak sklopljen u dobi ispod 18 godina kršenje je prava djeteta. No prema Međunarodnom centru za istraživanje položaja žena (ICRW), u svijetu je više od 50 milijuna djevojčica nevjesta. Očekuje se da će brojka narasti na 100 milijuna u idućem desetljeću.
Prema aktivistima za ljudska prava šest od osam UN-ovih milenijskih ciljeva do 2015. izravno je povezano uz udaju djevojčica. To su iskorjenjivanje krajnjeg siromaštva i gladi; univerzalno osnovno obrazovanje; promicanje rodne jednakosti i jačanje položaja žena; smanjenje smrtnosti djece, poboljšanje zdravlja majki; borba protiv HIV/AIDS-a, protiv malarije i drugih bolesti.
U Nigeru, Čadu i Maliju, više od 70 posto djevojčica udano je prije nego napune 18. Takvih je brakova 50 posto u Bangladešu, Gvineji, Centralnoafričkoj Republici, Mozamiku, Burkini Fasu i Nepalu, a slijede Etiopija, Malavi, Madagaskar, Sijera Leone, Kamerun, Eritreja, Uganda, Indija, Nikaragva, Zambija i Tanzanija s nešto više od 40 posto. Razlozi variraju od tradicije, patrijarhata, očuvanja djevičanstva do suše i gladi.
Djevojčice mlađe od 15 nedovoljno su razvijene i imaju pet puta više izgleda da umru tijekom trudnoće ili na porodu od 20-godišnje žene, navodi američka Agencija za međunarodni razvoj. Takva je smrtnost česta u zemljama u razvoju sa slabom prenatalnom i postnatalnom skrbi. U Africi 60 posto žena i djevojčica rađa bez medicinske osobe, prema podacima UN-ova svjetskog populacijskog fonda.
U svijetu 70.000 djevojčica od 15 do 19 godina umire tijekom trudnoće i poroda, prema UNICEF-u, no opasnost je velika i za novorođenčad koja ima više izgleda biti slabije porođajne težine i nedonoščad.
Nadalje, djevojčice gurnute u brak imaju daleko više izgleda da budu zaražene virusom HIV/AIDS jer su manje sposobne s mužem pregovarati o sigurnom seksu.
Iako je analna fistula iskorijenjena u razvijenim zemljama u 19. stoljeća kada je otkriven carski rez, u zemljama u razvoju ona je tragična posljedica preranog poroda tjelesno nedozrele djevojčice. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji fistula pogađa 2 milijuna žena u svijetu, uglavnom u Africi.
U svjedočanstvu iz Kenije, Reuters piše da obitelji prodaju djevojčice za otprilike 168 dolara. Prodaja raste kako se stanje pogoršava, primjerice s aktualnom sušom. Tako humanitarna udruga ne može locirati 3.060 djece izvučene iz škola. Neka od njih su kod imućnije rodbine, druga rade kao posluga, a preostale su djevojčice prodane za brak.