MOL je najveći dioničar u Ini sa 47,46 posto dionica, i s opcijom za dodatnih 1,6 posto dionica, dok je vlasništvu hrvatske vlade 44,84 posto.
Odnosi između MOL-a i hrvatske vlade napeti su zbog spora oko upravljačkih prava u Ini, poglavito nakon neuspjelog pokušaja MOL-a da preuzme većinsku kontrolu u prosincu prošle godine.
U Hrvatskoj se provodi i istraga o navodnom primanju mita bivšeg premijera Ive Sanadera od MOL-a kako bi mađarska kompanija stekla upravljačku kontrolu u Ini, izvijestili su lipnju hrvatski mediji. Iz MOL-a i sam Sanader to opovrgavaju.
Hernadi je kazao da su te optužbe neutemeljene. Kazao je da je MOL izložen većim napadima još od 2009. godine, kada je stekao većinsku operativnu kontrolu u Ini i započeo s rezanjem troškova.
"Sada neki pokušavaju vratiti vrijeme unatrag, no u tome neće uspjeti. Rado ću sjesti sa svima za stol kako bismo raspravili jesmo li u profesionalnom smislu donijeli dobre odluke u Ini, no to nije ono zbog čega nas napadaju. Te su optužbe sramotne, bez konkretnih činjenica i temelje se na neimenovanim izvorima", kazao je Hernadi u intervjuu za mađarske medije.
Hernadi je nadalje kazao da MOL i dalje ima dobre odnose s hrvatskom vladom.
"MOL nije u sukobu s hrvatskom vladom. Oni ne žele preraditi ugovor iz lipnja 2009. kojim je izvršen prijenos upravljačke kontrole (na MOL), mi samo želimo utvrditi u kojoj je mjeri sadržaj toga ugovora dosad ispunjen", kaže Hernandi.
Na pitanje je li moguće da se aktualni spor riješi zamjenom dionica Hernadi je odgovorio da je "sve moguće".
"Sve je moguće. No to ne bi značilo da je priča završena, već bi se prije radilo o započinjanju novog poglavlja", kazao je Hernadi.