"Danas ujutro u 8.24 Goran Hadžić je uhićen na području Fruške gore", rekao je Tadić na izvanrednoj tiskovnoj konferenciji u Beogradu. Posljednjeg haaškog bjegunca uhitila je srbijanska obavještajna agencija BIA, kazao je.
"Srbija je završila najteža poglavlja u suradnji sa sudom u Haagu, i nastavit će ispunjavati svoje međunarodne obaveze", rekao je Tadić.
Opovrgao je sve informacije i nagađanja da je Srbija cijelo vrijeme znala gdje se Hadžić skriva, jednako kao što nije znala gdje je pribježište pronalazio Ratko Mladić. Opovrgao je i informaciju iz srbijanskih medija da je Hadžićevo uhićenje povezano s manastirom Krušedolom na Fruškoj gori, kao i jednim vojnim objektom koji se nalazi u blizini.
Podsjećajući kako su se nakon nedavnog uhićenja Ratka Mladića pojavile informacije u medijima i djelu javnosti da je Srbija skrivala Mladića i da je godinama znala gdje se on nalazi, Tadić je naveo kako je ta informacija bila neistinita dodavši kako, na osnovu tog vrlo lošeg iskustva, želi preduhitriti sve moguće spekulacije o Hadžiću. ''Srbija nije znala gdje se nalazi Goran Hadžić i naša BIA, kao i pripadnici MUP-a, u svim prethodnim slučajevima izvršavali su svoje obaveze u skladu sa zakonom'', dodao je.
Upitan kakve reakcije sada očekuje iz Europe, Tadić je kazao kako iz Europske unije (EU) ne očekuje nikakvu posebnu reakciju ovim povodom jer je uhićenje Hadžića bila obaveza Srbije. ''Nakon uhićenja Ratka Mladića uslijedila je reakcija da je sada najvažnije pitanje Gorana Hadžića, iako mnogi moji sugovornici iz EU nisu niti znali izgovoriti njegovo ime u tom trenutku'' kazao je, te dodao kako je Srbija iskreno i u potpunosti surađivala s haaškim tribunalom svih ovih godina.
''To je naša moralna obaveza, učinili smo to zbog građana Srbije, zbog žrtava u drugim narodima, zbog pomirenja, zbog uspostavljanja kredibiliteta, ne samo srpskog društva, već svih društava na prostoru jugoistočne Europe i zapadnog Balkana'', istaknuo je.
Predsjednik Srbije kazao je kako nikakvi pritisci u svezi s europskim integracijama, u vezi s uhićenjem Mladića, Hadžića ili Karadžića nisu imali nikakva učinka, jer je, kako je rekao, u suradnji s ICTY-jem Srbiju vodio iznad svega moralni razlog i njezine zakonske obaveze, kao i svijest da je to jedina suštinska pretpostavka procesa pomirenja i uspostave normalnih odnosa među narodima bivše Jugoslavije.
Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) bivšeg predsjednika tzv. SAO Krajine Gorana Hadžića optužio je 2004. godine u 14 točaka optužnice za zločine protiv čovječnosti i povrede ratnog prava i običaja počinjene ubojstvima stotina i progonom tisuća Hrvata s okupiranih područja Hrvatske tijekom Domovinskog rata, te za niz drugih zločina.
Hadžića (52) tereti se da je bio sudionik udruženog zločinačkog pothvata na čelu sa Slobodanom Miloševićem čiji je cilj bio da se činjenjem zločina nasilno i trajno uklone Hrvati i drugo nesrpsko stanovništvo s jedne trećine hrvatskog teritorija koji su pod okupacijom držali pobunjeni Srbi uz pomoć Beograda. Konačni cilj pothvata bio je formiranje velike Srbije.
Dodatne pojedinosti o uhićenju Hadžića mogle bi biti poznate nakon što se tijekom dana, kako je najavljeno, oglasi srbijansko Tužiteljstvo za ratne zločine, a prvo pojavljivanje Hadžića pred istražnim sucem u Beogradu očekuje se, kako prenose mediji, tijekom popodneva.