Euro je tako oslabio jedan posto na dnevnoj razini i njime se trgovalo po 1,1555 franaka na elektronskoj platformi EBS. U odnosu na dolar zabilježio je najnižu razinu u četiri mjeseca od 1,3837 dolara, nakon čega se blago oporavio pa se njime trgovalo po 1,3911 dolara.
Dolar je prema jenu oslabio oko jedan posto, na 79,17 jena. Potom se nešto oporavio, na 79,64 jena, no i dalje je na dnevnom gubitku od 0,7 posto.
Zbog pojačanih zabrinutosti za sposobnost eurozone da suzbije rizike širenja krize hedge fondovi i drugi ulagači okrenuli su se relativno sigurnijim utočištima za kapital, kao što su dolar, franak i jen, dok su se na udaru našle valute s visokim prinosima, poput eura, te australskog i novozelandskog dolara.
Povjerenje je snažno poljuljano u pogledu sposobnosti Europske unije da spriječi širenje dužničkih problema iz Grčke, Irske i Portugala na Španjolsku i Italiju, prinosi na čije su državne obveznice snažno poskočili. Time je razlika između prinosa po 10-godišnjim španjolskim i talijanskim obveznicama i onih na referentne njemačke obveznice dosegnula najvišu razinu od sredine 90-ih godina prošloga stoljeća. S rastom troškova zaduživanja servisiranje dugova postaje sve skuplje, što može dovesti do gospodarskog usporavanja i izazvati veće gubitke bankama.
"Italija je vrlo brzo po prinosima sustigla one na španjolske državne obveznice, a ulagači su postali svjesni da je problem daleko veći. To je razlog oštrog pada eura", tumači Adam Myers, viši valutni strateg u Credit Agricoleovom CIB-u.
Zabrinutost u vezi sposobnosti Italije da provede proračunske reforme promijenila je prijašnje stajalište tržišta da je službeni Rim zaštićen od krize.
Mnogi na tržištu kažu da val ovotjednih prodaja eura predstavlja prekretnicu na valutnom tržištu, čiji su sudionici konačno ustanovili da snažnija gospodarstva nisu imuna na fiskalne probleme u regiji.
"Uvelike sumnjam da Europska središnja banka (ECB), a kamoli Međunarodnim monetarni fond (MMF), mogu spasiti zemlju kao što je Italija", kazao je Myers.
Analitičari ocjenjuju da će euro nastaviti slabjeti pod pritiskom jačanja prinosa nakon izvanrednog sastanka ministara financija u ponedjeljak na kojem nije postignut dogovor o novim potezima kojima bi se razriješila dužnička kriza u eurozoni.
Jedan neimenovani diplomat eurozone u utorak je izjavio da će čelnici EU-a u petak održati novi summit na kojem će se razmatrati dužnička kriza.
U takvom ozračju australski je dolar prema američkom oslabio jedan posto, a novozelandski dva posto.