FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Dubrovačka ekonomska konferencija

DUBROVNIK, 30. lipnja 2011. (Hina) - U Dubrovniku je danas počela s radom 17. dubrovačka međunarodna ekonomska konferencija koju organizira Hrvatska narodna banka.

Dvodnevni skup okupio je financijske stručnjake, predstavnike Svjetske banke, MMF-a, Europske središnje banke, Europske banke za obnovu i razvoj te predstavnike financijskih institucija iz Mađarske, Poljske, Rumunjske, Češke, Nizozemske, Koreje i Hrvatske.

Sudionici skupa raspravljat će o nekoliko značajnih tema među kojima su strane banke i financijska stabilnost na tržištima u razvoju, iskustva iz svjetske financijske krize, kreditiranje poduzeća tijekom krize, eurizacija kredita u zemljama srednje i jugoistočne Europe, monetarna i financijska politika za deeurizaciju na primjeru Hrvatske i dr.

Tijekom današnje rasprave sudionici skupa zaključili su da su inozemne banke pozitivno utjecale na stabilnost tržišta u nastajanjima za vrijeme krize.

Konferenciju je otvorio zamjenik guvernera HNB-a Boris Vujičić koji je kazao kako su strane banke u centralnoj i istočnoj Europi ublažile šokove krize.

"To nije zaključak koji se odnosi na sve regije na svijetu, ali na srednju i jugoistočnu Europu da zato što su banke mogle u potpunosti zadržati likvidnost u zemljama u kojima operiraju", naglasio je Vujičić.

Glavni ekonomist Privredne banke Zagreb Marko Škreb podsjetio je kako strane banke ne samo da nisu povukle sredstva iz zemalja uključujući i Hrvatsku, nego upravo suprotno. Došlo je do povećanja dotoka sredstava.

Dr. Ante Žigman, viši savjetnik u Uredu guvernera HNB-a, glede uloge hrvatske središnje banke za vrijeme krize kazao je kako je Hrvatska narodna banka odigrala veliku ulogu pustivši veliki iznos rezervi i omogućila je hrvatskim bankama da povuku određena sredstva iz inozemstva, a radi se o milijardama eura koje su u tom trenutku bile stabilizirajuće.

Osnovni je cilj ove konferencije da prezentacijom i sučeljavanjem različitih iskustava, viđenja i pristupa predoči kakve se pouke mogu izvući iz proteklih turbulentnih zbivanja u međunarodnim i domaćim novčanim i gospodarskim odnosima, te da pomogne u pronalaženju korisnih putokaza za buduće djelovanje i razvoj.

(Hina) xddub yds

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙