Euro je tako ojačao za 0,3 posto, na 1,4355 dolara. Prema franku je također blago ojačao i njime se trgovalo po 1,2108 franaka.
Dolar je nešto oslabio i prema jenu, na 80,15 jena, a na manjem gubitku bio je i prema franku, na 84,46 švicarskih centima.
Ulagači budno prate razvoj događaja u Grčkoj, pri čemu će posebnu pažnju posvetiti glasovanju o povjerenju vladi u grčkom parlamentu. Čak i ako vlada Georgija Papandreua dobije povjerenje, upozoravaju analitičari, dobitci eura mogli bi biti kratkog vijeka budući da to ne znači da će Grčka i odobriti paket novih mjera štednje 28. lipnja.
"Očekujemo opreznu trgovine pred glasovanje u Grčkoj a u slučaju da vlada dobije povjerenje, euro bi trebao dobiti podršku u odnosu na dolar. Situacija je, međutim, toliko neizvjesna u vezi rubnih zemalja eurozone, pa će odvraćati velike ulagače od većih poteza", kazao je Roberto Mialich, valutni strateg u Unicreditu u Milanu.
Papandreu mora dobiti povjerenje kako bi se stvorili uvjeeti za odobravanje novog kruga rezova u potrošnji, povećanja poreza i prodaja državne imovine, što je uvjet za dobivanje nove tranše kredita u iznosu 12 milijardi eura od međunarodnih zajmodavaca Europske unije i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), potrebnih da Grčka izbjegne bankrot.
Veći rast eura priječilo je, među ostalim, nepovoljno izvješće njemačkog instituta za ekonomska istraživanje ZEW koje je pokazalo najpesimističniju ocjenu njemačkih ulagača o stanju u najvećem gospodarstvu eurozone u protekle više od dvije godine.
Jedinstvenoj valuti izrazitiji rast onemogućavalo je i upozorenje međunarodne agencije za izdavanje kreditnih rejtinga Fitch da će reprogramiranje grčkog duga, bilo kroz zamjenu obveznica ili produljenje roka njihove otplate, čak i na dobrovoljnoj osnovi, klasificirati kao bankrot.