FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 12,30 sati

ZAGREB, 21. lipnja 2011. (Hina) - Pregled vijest iz Hrvatske u 12,30 sati

ZAGREB - Vlada RH je na današnjoj sjednici prihvatila prijedloge zakona o znanstvenoj djelatnosti, visokom obrazovanju i sveučilištu, koji bi trebali predstavljati institucionalni okvir za restrukturiranje visokog obrazovanja i znanosti. Vrijeme je da i Hrvatska započne s reformiranjem svojeg znanstveno-obrazovnog sustava u skladu s potrebama gospodarskog oporavka i razvoja društva jer u tome prilično kasni - slične reforme u zemljama EU počele su još prije 20 godina, upozoreno je na sjednici. Postupak usvajanja zakonskih prijedloga bio je transparentan, a u raspravu su se mogli uključiti svi zainteresirani, rečeno je pri čemu je premijerka Jadranka Kosor istaknula kako prijedlog ide u saborsku proceduru na prvo i drugo, pa ako treba i treće čitanje. Ministar znanosti, obrazovanja i športa Radovan Fuchs podsjetio je da su konzultirane i strane institucije poput Svjetske banke, OECD-a i Europske komisije. Fuchs je naglasio kako se novim zakonima jača autonomija sveučilišta i omogućuje bolja integracija nekih svečilišta, pogotovo starijih, koja su dosad "djelovala dezintegrirano". Uvodi se kategorija financiranja po principu programskih ugovora, umjesto od godine do godine, što će sveučilištima omogućiti bolje planiranje poslovanja u razdoblju od tri godine. Također se uvodi Sveučilišno vijeće od devet članova koje će nadzirati financije i trošenje novca poreznih obveznika unutar samog sustava, a da je to nužno pokazuju i zadnji nalazi državne revizije, koji su utvrdili neka vrlo ozbiljna kršenja zakona, naglasio je Fuchs.

ZAGREB - Na današnjoj je sjednici Vlade RH 'dopunjena Odluka o davanju suglasnosti za vođenje pregovora između hrvatske Vlade i MOL-Hungarian Oil and Gas Plc., s ciljem izmjena Ugovora o međusobnim odnosima dioničara, koji se odnosi na INA-Industriju nafte d.d. i Prve izmjene i dopune Ugovora o međusobnim odnosima dioničara koji se odnosi na INA-Industriju nafte d.d.', priopćeno je iz Vladinog Ureda za odnose s javnošću. "Dopunom se u točki IV. izaslanstvu Vlade Republike Hrvatske za vođenje pregovora o Drugoj izmjeni i dopuni Ugovora o međusobnim odnosima dioničara, koji se odnosi na INA-Industrija nafte d.d., dodaje i ministar pravosuđa", navodi se u priopćenju.

ZAGREB - USKOK je danas potvrdio da je protiv Ive Sanadera otvorena nova istraga zbog sumnje da je zloporabio položaj i ovlasti i primio mito, a neslužbeno se doznaje da se bivšeg premijera sumnjiči da je primio 10 milijuna eura mita od predsjednika uprave MOL-a Zsolta Hernadija, kojemu je zauzvrat omogućio preuzimanje upravljačkih prava u hrvatskoj naftnoj kompaniji Ini. Uz Sanadera i Hernadyja, istražnim nalogom USKOK-a obuhvaćen je i bivši potpredsjednik vlade Damir Polančec, kojega se ne sumnjiči da je primio mito, nego da je pomagao Sanaderu u zloporabi položaja i ovlasti predsjednika vlade. Ne otkrivajući pojedinosti nove istrage protiv Sanadera, USKOK je na svojim internetskim stranicama objavio da je još 10. lipnja putem Ministarstva pravosuđa mjerodavnim pravosudnim tijelima Republike Austrije dostavio zamolbu za izručenje Sanadera u vezi s novim nalogom o provođenju istrage. "Postoji osnova sumnje da je I.S. s još dvije osobe počinio kaznena djela zloporabe položaja i ovlasti te primanja i davanja mita. Osnova sumnje temelji se na podacima pribavljenim putem međunarodne pravne pomoći iz Austrije i Švicarske te putem Eurojusta", stoji u kratkom priopćenju USKOK-a. Voditeljica Odjela za međunarodno kazneno pravo u austrijskome saveznom Ministarstvu pravosuđa Barbara Goeth-Flemmich potvrdila je za Hinu da je prije desetak dana u to ministarstvo stigao zahtjev USKOK-a za proširenje istrage protiv Sanadera. Rekla je i da o sadržaju zahtjeva ne smije govoriti. Procijenila je da bi se, računajući od danas, Sanadera moglo izručiti za tri tjedna. Objasnila je da je nakon povlačenja žalbe na odluku o izručenju otkazano ročište za odlučivanje o žalbi pa sada Sanader mora samo pred ovlaštenom sutkinjom u Salzburgu ponoviti da se slaže s izručenjem.

ZAGREB - Premijerka Jadranka Kosor najavila je danas da će se svečana sjednica Vlade RH održati 25. lipnja, na Dan državnosti Republike Hrvatske, u povijesnom tjednu za Hrvatsku u kojem će dobiti potvrdu o završetku pregovora o ulasku u EU. Svečana sjednica održat će se u tjednu koji na poseban način ulazi u povijest Hrvatske, i u kojem ćemo sigurno dobiti potvrdu da Hrvatska završava pregovore, rekla je premijerka Kosor na sjednici Vlade RH u Banskim dvorima. U tjednu u kojem obilježavamo 20 godina državne neovisnosti, dobit ćemo jasnu poruku da smo obavili velik posao na završetku pregovora i osvajanju važnog povijesnog cilja, naglasila je. U zadnje dvije godine dosta smo učinili i u borbi za pravnu državu, protiv korupcije i kriminala, te protiv gospodarske krize, dodala je premijerka Kosor. Na sjednici Vlade RH prihvaćen je i prijedlog izmjena Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, koji bi građanima trebao omogućiti lakši pristup sudovima te značajno rasteretiti pravosuđe. Po riječima ministra pravosuđa Dražena Bošnjakovića, uvedeni su kriteriji kada osoba može dobiti besplatnu pravnu pomoć, ali i kada odvjetnik može odbiti pružiti besplatnu pomoć. Sudovi se više neće baviti tehničkim stvarima vezanima za sudske pristojbe i troškove, koje se prebacuju na upravna tijela.

ZAGREB - Mađarska tvrtka MOL priopćila je danas kako nije bilo nikakvih isplata ni dogovora o plaćanju ni s jednim od aktera i donosioca odluka na hrvatskoj političkoj sceni ni izravno ni neizravno, ni prije ni nakon dioničarskog ugovora. MOL snažno odbija sve navode i optužbe s tim u vezi, stoji u priopćenju mađarske tvrtke koja najavljuje da će poduzeti "stroge pravne mjere protiv svih koji šire takve navode i optužbe". Priopćenje MOL-a stiglo je pošto su hrvatski mediji objavili da je USKOK protiv Sanadera pokrenuo novu istragu zbog sumnje da je primio 10 milijuna eura mita od predsjednika uprave MOL-a Zsolta Hernadija, kojemu je zauzvrat omogućio preuzimanje upravljačkih prava u hrvatskoj naftnoj kompaniji Ini. Uz to, navodno su se dogovorili da će vlada izdvojiti "plinski biznis" iz Ine tako što će MOL-u ostaviti njegov profitabilni dio, a neprofitabilni dio izdvojit će se iz Ine i njime će upravljati vlada. U tome mu je navodno pomogao bivši potpredsjednik vlade Damir Polančec, protiv kojega je također pokrenuta istraga.

ZAGREB - Predsjednica Vlade Jadranka Kosor nije danas željela komentirati tvrdnje u medijima o proširenju istrage protiv bivšeg premijera Ive Sanadera zbog navodnog uzimanja 10 milijuna eura mita za prepuštanje MOL-u kontrole nad Inom. Dok je Kosor nakon sjednice Vlade samo pozdravila novinare pred Banskim dvorima, potpredsjednik Vlade i ministar zdravstva i socijalne skrbi Darko Milinović rekao je kako je to predmet obrade, a istraga će sve pokazati. Milinović je, međutim, komentirao rezultate nekih istraživanja rejtinga stranaka po kojima rejting HDZ-a raste, a SDP-a pada, rekavši kako su "takav razvoj događaja i očekivali". Vlada je povlačila neke teške poteze koji su u određenom trenutku izazvali pad rejtinga HDZ-a, no sada se pokazuje vjerodostojnost Vlade, kazao je Milinović.

ZAGREB - Ministar zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Branko Bačić danas je, na pitanje hoće li INA platiti kaznu zbog incidenta u Rafineriji Sisak, rekao da se čeka završetak istrage kako bi se vidjelo koji su razlozi do doveli do požara. "Čekamo završetak istrage da vidimo koji su razlozi doveli do ove katastrofe", izjavio je Bačić novinarima uoči sjednice Vlade. Na pitanje je li se incident mogao spriječiti rekao je da će se to utvrditi kroz samu istragu, a na upit imaju li Siščani svježi zrak odgovorio je: "U ovom trenutku svakako da". Požar u sisačkoj rafineriji buknuo je jučer prijepodne i ugašen je u 13,45 sati. U tijeku je istraga o razlozima požara.

ZAGREB/GRAZ - Oko 930 nalaza iz kamenog doba iz špilje Repolusta, udaljene dvadesetak kilometara od Graza, predstavljeni su na izložbi koja se otvara večeras u Arheološkome muzeju u dvorcu Eggenbergu u Grazu. Na izložbi "Nalazi iz kamenog doba iz špilje Repolusta" artefakti su izloženi po vrsti materijala, slojevima u kojima su pronađeni te različitim fazama obrade. Iako od neandertalca u Štajerskoj nije očuvano ništa, ostalo je njegovo oruđe od tvrdog kamena koji se dao dobro klesati te se odupro zubu vremena, rekao je predstavljajući zbirku Kare Peitler iz Arheološkog muzeja. Uz kameno oruđe izloženi su i artefakti od kostiju koji svjedoče o životu neandertalca, uspješnog lovca i majstora koji se na temelju svojih fizičkih prednosti najbolje prilagodio uvjetima života. Kameno oruđe, po gruboj procjeni, datira s kraja srednjega kamenog doba, iz vremena od prije 85.000 do 40.000 godina. Većina predmeta pronađena je u dva sloja zemlje koji su ispunjavali hodnik špilje, rekao je Peitler. Tu su pronađeni i tragovi ognjišta koji dokazuju da su se neandertalci koristili špiljom kao skladištem.

RIJEKA - U Dragi u blizini Rijeke manevarska lokomotiva udarila je u 200-litarsku metalnu bačvu koja je bila postavljena na pruzi, a policija traga tko je za to odgovoran, doznaje se od primorsko-goranske Policijske uprave. Lokomotiva je na željezničkoj pruzi Škrljevo-Pećine udarila u bačvu sinoć u 20,10 sati, ali na sreću nitko nije ozlijeđen niti je na lokomotivi učinjena veća šteta.

Promet prugom bio je prekinut do 21,35 sati zbog očevida. Policija je u konzultacijama s mjerodavnim Općinskim državnim odvjetništvom u Rijeci utvrdila da je riječ o kažnjivom djelu dovođenja u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom.

ZAGREB - U povodu Dana pomoraca, koji se prema odluci Međunarodne pomorske organizacije (IMO) obilježava 25. lipnja, ministar mora, prometa i infrastrukture Božidar Kalmeta izrazio je zadovoljstvo što su konačno riješena značajna pitanja vezana uz životne, radne i socijalne uvjete za 23 tisuće hrvatskih pomoraca, priopćilo je danas to Ministarstvo. Ministar Kalmeta svim je hrvatskim pomorcima čestita Dan pomoraca, uz želje za mirno more te brz i siguran povratak njihovim obiteljima. Podsjeća kako je izmjenama i dopunama Pomorskog zakonika, koje su stupile na snagu 11. lipnja ove godine, uveden beneficirani radni staž za sve hrvatske pomorce, bez obzira na državnu pripadnost i vrstu broda, te svojstvo ukrcaja na brodu. Hrvatski pomorci će punu starosnu mirovinu moći steći s navršenih 60 godina života i 15 godina staža provedenih kao član posade na brodu, a svakih 12 mjeseci provedenih na brodu računat će im se kao 15 mjeseci mirovinskog staža. Uvođenjem beneficiranog staža za pomorce zaokružena je socijalna reforma za pomorce koja je počela s primjenom 1. siječnja 2008. godine, kada su svi pomorci uvedeni u sustav mirovinskog i zdravstvenog osiguranja te porezni sustav, ali pod povoljnijim uvjetima.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙